Seniorze zadbaj o pamięć, we wrocławskim DCF-ie przeprowadzono badania przesiewowe

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W ramach kampanii "Razem przed siebie" organizowanej przez Uniwersytet Medyczny wrocławscy seniorzy mogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Tutaj w Dolnośląskim Centrum Filmowym między seansami mogli wziąć udział w darmowych badaniach przesiewowych.

Kampania „Razem przed siebie” powstała w ramach międzynarodowego projektu naukowego „Cognisance” realizowanego w Polsce przez zespół Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tożsame działania realizowane są także w Australii, Kanadzie, Holandii i Wielkiej Brytanii. Kampanii patronują m.in.: Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki oraz Urząd Miasta, a partnerami są MPK Wrocław, Koleje Dolnośląskie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz właśnie DCF.

Tutaj już po raz drugi przeprowadzamy akcję badań przesiewowych w kierunku zaburzeń pamięci, łagodnych zaburzeń poznawczych, czyli takich stanów, które poprzedzają zaburzenia otępienne, chorobę Alzheimera, mieszane zaburzenia pamięci, itd. Jest to badanie przesiewowe, które ma na celu wyłapanie osób, które zaczynają mieć problemy z pamięcią, zaczynają mieć problemy z funkcjonowaniem mózgu. I dzięki tym badaniom możemy skierować osoby, które być może w przyszłości będą podatne na takie zaburzenia do specjalisty, do poradni zdrowia psychicznego, chociażby do nas na ulicę Pastora 10 lub do poradni zdrowia psychicznego na Bulwarze Ikara – mówi dr Krzysztof Kowalski, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Sprawdzenie stanu swojej pamięci jest bardzo istotne ze względu na duże ryzyko, że właśnie w tym wieku, po sześćdziesiątym piątym roku życia deficyty funkcji poznawczych pojawiają się dosyć często. Są to też pierwsze objawy możliwie rozwijającego się otępienia w przyszłości, a wszelkie interwencje, które możemy zaproponować powinny być realizowane już na samym początku, także wczesne wykrywanie zaburzeń funkcji poznawczych to jest klucz do dobrej terapii i do dobrej interwencji – mówi prof. Dorota Szcześniak, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Takie akcje są bardzo potrzebne. Też zaprosiłam dwie swoje koleżanki, mają przyjść jeszcze, bo to dwie godziny trwa. Są starsze ode mnie, ale przyjdą.

Jest to okazja gdzie można przyjść bez żadnego wcześniejszego umawiania wizyty, w centrum miasta, co jest też nie bez znaczenia dla wielu osób, bo można tu trafić bez kłopotu. Także ja jestem zadowolona.

Jeżeli chodzi o badania, to to jest podstawa, dlatego, że nie ma nic lepszego jak profilaktyka, to jest konieczne. Starszy człowiek powinien wiedzieć, że również może go coś boleć, że również może go coś dopaść i trzeba bardzo o siebie dbać. Trzeba chodzić do stomatologa, trzeba chodzić z piersiami do ginekologa, cytologię robić. To jest bardzo wskazane – komentują seniorzy.

W listopadzie akcja bezpłatnych badań przesiewowych odbyła się w specjalnie dedykowanym autobusie MPK, który stanął na ul. Borowskiej przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym. Tym razem badania dedykowane były seniorom należącym do Filmowego Klubu Seniora.

Dolnośląskie Centrum Filmowe stara się żywo angażować w różnego rodzaju akcje i przedsięwzięcia, które mają charakter społeczny. Dotyczy to zarówno np. kwestii integracji osób z niepełnosprawnościami, akcji prozdrowotnych, akcji społecznych o ważnym znaczeniu dla wrocławian. I w tym przypadku jest to dla nas szczególnie ważna i cenna akcja, dlatego, że akurat osoby starsze, seniorzy stanowią dużą część wspólnoty naszego kina, dużą część naszej publiczności. Bardzo się cieszymy, że możemy przez udostępnienie naszej przestrzeni, poprzez emisję spotów, poprzez te badania i konsultacje, które u nas się odbywają troszeczkę, chociaż w tym małym stopniu przyczynić się do większego dobrostanu naszych seniorów – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Atrakcją towarzyszącą badaniom jest wystawa wrocławskiej malarki Katarzyny Klich. U artystki zdiagnozowano otępienie o wczesnym początku, jednak nie powstrzymało to jej pracy artystycznej. Jej dzieła, głównie abstrakcyjne i nawiązujące do motywów muzycznych można oglądać w DCF-ie do 12 grudnia. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.