Seniorzy dbają o kręgosłup

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Najpierw na zajęciach przychodziło kilka osób, a później sala zaczęła pękać w szwach. Zdrowy kręgosłup z elementami karate to aktywność skierowana do seniorów. Poprawia między innymi koordynację ruchową i wzmacnia szkielet. Teraz zajęcia prowadzone są online.

Pani Ewa chodzi na zajęcia od 5 lat, a pan Jerzy tylko rok krócej. Oboje przyznają, że treningi z Pawłem Batorem to czysta przyjemność połączona z korzyścią dla ciała. Zajęcia mają poprawić sprawność ruchową i pracę serca.

Paweł zawsze nas koryguje. Każdy robi tyle, ile może. Starzy bywalcy ćwiczą intensywnie, więc można się spocić – mówi Ewa Mroczek, seniorka, która uczestniczy w zajęciach.

Są to ćwiczenia, które jeśli ćwiczymy godzinę, to czuje się, że się coś zrobiło. Powtarzając słowa Pawła, który zawsze mówi, że dla niego dzień bez ćwiczeń to tak, jakby ciało nie żyło. Musi być ruch, a ciało rozkręcone, rozruszane i wzmocnione – dodaje Jerzy Dawidowicz, senior, który bierze udział w zajęciach.

W zajęciach biorą udział osoby z różnymi schorzeniami, a ćwiczenia są dobierane indywidualnie do ich potrzeb. Jeszcze kiedy zajęcia odbywały się w sali, ta była pełna ćwiczących seniorów. Teraz treningi odbywają się zdalnie – na prośbę seniorów aż trzy razy w tygodniu! A Ci, którzy nie mogą wziąć w nich udziału, piszą do trenera z prośbą o przesłanie wideo z treningu.

Ten trening naprawdę rozwija takie normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Seniorzy uczą się jak chodzić bezpiecznie, zwiększając elastyczność ciała. Te osoby są nie narażone już, że się poślizgną. Idzie zima i tak dalej. Natomiast uczymy ich jak dźwigać, jak wstawać z łóżka w taki sposób, żeby nie zrobić sobie krzywdy i mimo różnego rodzaju schorzeń móc normalnie w zdrowy sposób funkcjonować – zaznacza Paweł Bator, trener i prowadzący zajęcia.

Organizatorzy dbają o seniorów także pod względem technicznym. Uczą, jak poradzić sobie z platformą i wszystkimi multimediami, a dla tych, którzy jeszcze się zastanwiają…

Ja jestem w szoku czasami jak widzę, że przychodzi pani o kulach. Zostawia je z boku i zaczyna wykonywać te ćwiczenia, nastpnie bierze kule i mówi: Paweł, bez tego treningu to ja bym nie wiem, jak dalej funkcjonowała – podsumowuje Paweł Bator, trener i prowadzący zajęcia.

Wszystkie infomacje o zajęciach można znaleźć na stronie senior21.pl. Tam też znajduje się link do ćwiczeń. Zaproszenia na treningi wysyła również Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy