– Staramy się, żeby tą ideę rozbudowywać. Oprócz licznych konkursów, przeglądów, które odbywają się w ramach Wrocławskich Dni Seniora, w tak licznych miejscach i z udziałem można powiedzieć, już setek, jak nie tysięcy wrocławskich seniorów, staramy się, aby tę ideę cały czas rozbudowywać, zapraszać i w zasadzie dziś mamy, można powiedzieć, dolnośląską edycję konkursu, bo coraz więcej zespołów dociera z różnych zakątków naszego regionu – mówi Maciej Michałkowski, Teatr Scena Kamienica.
Zespół Aster z Domasława w gminie Kobierzyce przyjeżdża na Przegląd Amatorskich Chórów Senioralnych po raz kolejny. Jak zdradza kierowniczka zespołu, co roku czeka na tę imprezę.
– Atmosfera jest bardzo przyjemna, miła. Lubimy tu przyjeżdżać, spotykać się z innymi zespołami, wymieniać doświadczenia. I dobrze znamy ze sobą się przez tyle lat. To tak zawsze miło przywitać i zapytać, co słychać i tak dalej – mówi Kazimiera Szałak, kierowniczka zespołu „Aster” z Domasława.
Aktywność artystyczna ma dla seniorów duże znaczenie.
– Mogą się wtedy dowartościować, spotkać się z innymi chórami, pobyć ze sobą. To dla nich jest bardzo ważne, bo w tym wieku, kiedy bardzo często to są samotne osoby, pozostawione czasami w domu, to tutaj mają taką odskocznię. No i przede wszystkim zawsze cieszą się, jeżeli cokolwiek zdobędą. Lubią spotkać się ze sobą, wnoszą wiele radości w to wszystko, co robią. Bardzo chętnie przychodzą na zajęcia i świetnie się bawią ze sobą, szczególnie na takich wyjazdach, jakie są tutaj albo właśnie jak wyjeżdżamy podczas wakacji na wspólne takie warsztaty – mówi Ewa Skubisz, dyrygentka chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Atena” z Obornik Śląskich.
– Wrocław jest jedynym miastem, który organizuje tego typu wydarzenie o takiej skali, że zespoły chóralne, które mamy we Wrocławiu, rywalizują o laury. Dziś mamy 12 wrocławskich chórów senioralnych o różnej liczebności. Mamy zarówno zespoły 9-osobowe, jak i praktycznie prawie 70-osobowe. To będzie największy uczestnik tegorocznej edycji Wrocławski Chór Seniora. Repertuar cały przekrój, można powiedzieć polskiej piosenki rozrywkowej, pieśni ludowych – mówi Maciej Michałkowski, Teatr Scena Kamienica.
W trakcie wydarzenia promowano także ofertę Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu, które zapewnia mieszkańcom bezpłatną pomoc psychologiczną.
– Tutaj jesteśmy w formie informacyjnej, żeby zachęcić uczestników dzisiejszego wydarzenia „Relaks przez muzykę” do uczestnictwa u nas w centrum, do sięgania po pomoc bądź też do szerzenia dalej informacji. Generalnie, jeżeli chodzi o muzykę, która jest bardzo istotna, jeżeli chodzi o relaks i generalnie utrzymanie oraz funkcjonowanie zdrowia psychicznego, czy to właśnie w jakiś sposób hobbistycznie, tak jak tutaj branie udziału w kursach bądź w domu prywatnie, słuchanie muzyki, muzykoterapia, to ważne. U nas na Ostrowskiego jest zespół muzyczny założony przez pacjentów, więc jest to bardzo dobra forma, żeby się odstresować, zrelaksować, skupić, więc zachęcamy – mówi Marta Bednarek, psycholożka w Centrum Zdrowia Psychicznego.