Seniorzy poznają cyfrowy świat podczas specjalnych warsztatów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pandemia przeniosła życie realne do internetu. Wiele wydarzeń do teraz odbywa się w formie transmisji. Lekcje prowadzone są zdalnie, a wiele osób pracuje w domach. Niestety pandemia uwypukliła, jak bardzo seniorzy są wykluczeni społecznie. Wrocławskie Centrum Seniora połączyło siły z biznesem i organizuje warsztaty edukacyjne.

Raz w miesiącu seniorzy spotykają się z wolontariuszami i wspólnie podnoszą kompetencje cyfrowe. Pandemia unaoczniła poważny problem, jakim jest wykluczenie cyfrowe najstarszych mieszkańców Wrocławia. Pani Elżbieta jest emerytowaną nauczycielką plastyki. W wolnym czasie pisze także książkę o swoich rodzicach – teraz nie musi zapisywać kolejnych słów na kartkach papieru.

Postanowiłam zawalczyć o swoje uświadomienie. Jestem już bardzo dobrze wyszkolona i korzystam chętnie. Oczarowało mnie zwłaszcza to, że mogę korzystać z wydarzeń kulturalnych online. Umiem obsłużyć swój telefon. Okazało się, że jest w nim więcej możliwości niż pierwotnie oczekiwałam. Dzięki osobom, które wolontariacko nas szkolą, jest to dla mnie świat, który się otworzył. To jest mi bardzo potrzebne – mówi Elżbieta Purska, uczestniczka warsztatów.

Warsztaty mają ułatwiać seniorom odnalezienie się w wirtualnym świecie i rzeczywiście tak się dzieje. Jak zdradzili nam organizatorzy, jedna z uczestniczek, 90-letnia seniorka, dzięki wiedzy zdobytej na zajęciach, zdecydowała się na zakup pierwszego smartfona w życiu. Warsztaty prowadzone są przez pracowników jednej z wrocławskich firm, która na co dzień zajmuje się programowaniem.

My jesteśmy firmą, która pisze oprogramowanie i wprowadza biznes w świat cyfrowy. Tworzymy innowacje, ale jednocześnie wykluczamy tych, którzy za nimi nie nadążają. Spełniamy misję związaną z naszym wykształceniem i zawodem. Tam, gdzie przyspieszamy, musimy przygarnąć tych, którzy zwalniają przez technologię. Tego będzie coraz więcej, bo za 5-10 lub 20 lat my też będziemy wykluczeni – podkreśla Agnieszka Sawczyńska, ValueLogic.

Warsztaty to zajęcia praktyczne, ale także prelekcje, które mają uczulić seniorów na to, w jaki sposób nie dać się oszukać w sieci.

Przede wszystkim musimy patrzeć na to, co kupujemy lub kupiliśmy, na przekierowania z różnego rodzaju stron. Musimy bacznie przyglądać się, czy ta strona to jest faktycznie strona mojego banku, czy nagle nie kliknęliśmy w link, który przekieruje nas do zapłaty. Nie klikajmy w żadne linki, tylko prośmy o numer rachunku bankowego i płaćmy przez swoje konto – wyjaśnia mł. asp. Łukasz Raczkowski, Wydział Prewencji KMP we Wrocławiu.

Ja najchętniej korzystam z jednej z aplikacji, dzięki czemu mogę zobaczyć mojego wnuczka na kamerce i wysyłać informację. Mam tam tylko kontakty do osób, które znam i dzięki temu czuję się bezpieczna – mówi Irena, uczestniczka warsztatów.

Od maja z warsztatów skorzystało blisko stu seniorów. Na zajęcia wciąż można się zapisywać we Wrocławskim Centrum Seniora.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy