Seniorzy uzależnieni od lekarstw. Gdzie szukać pomocy?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Lekomania to duży problem wśród seniorów. To grupa, która zażywa najwięcej lekarstw często ze względu na problemy zdrowotne lub profilaktykę, ale to sprawia, że osoby starsze mogą łatwiej uzależnić się od tabletek i innych środków medycznych. Co robić w sytuacji, kiedy zauważymy, że ktoś bliski bierze za dużo lekarstw?

Przede wszystkim zobaczyć, czy te zachowania – czy używanie tych różnych substancji – wpływają negatywnie na zdrowie, na zachowanie osoby, która ich nadużywa, ale też czy te zachowania wpływają na środowisko, na przykład na to, jak zmienia się i pogarsza sytuacja w rodzinie, ewentualnie w relacjach sąsiedzkich czy w relacjach w pracy. Myślę, że najlepszym sposobem jest zacząć od rozmowy z tą osobą, której ta sytuacja bezpośrednio dotyczy, ponieważ najlepiej jest podejmować działania wtedy, kiedy osoba, której chcemy pomóc, chce tej pomocy i ma motywację do działania. Z seniorami bywa różnie, bo po pierwsze, tutaj na pewno to, w jaki sposób będziemy podejmować działania, ale też w jaki sposób ta osoba będzie podejmować współpracę z nami. Zależy to na pewno od tego, w jaki sposób funkcjonowała przez całe życie. Pamiętajmy, że osoby starsze troszkę inaczej postrzegają rodzinę i być może tu bardziej panuje ten mit, który mówi, że nie można na swoich bliskich mówić źle. Na pewno jeżeli chodzi o osoby starsze, które wymagają pomocy osób drugich, to tutaj mogą się zdarzać takie sytuacje, że nie otrzymują tej pomocy albo po prostu zwyczajnie w świecie są samotne. I ta samotność może doprowadzić do różnego rodzaju uzależnień, czy to od alkoholu czy być może od jakichś innych środków, na przykład leków, ale też może się zdarzyć od internetu, bo teraz seniorzy również korzystają z dobrodziejstw techniki, więc tutaj jak najbardziej takie sytuacje też mogą występować – mówi Izabela Pawłowska, Ośrodek Interwencji Kryzysowej ,,Nadodrzańskie Centrum Wsparcia”
.
We Wrocławiu działa wiele punktów, w których można uzyskać pomoc. To na przykład Wrocławskie Centrum Zdrowia lub Wrocławski Ośrodek Terapii Uzależnień.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy