Seniorzy w teatralnej odsłonie. Występują i realizują się artystycznie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Seniorzy, udzielający się w grupach wokalnych, małych teatrach i kabaretach, mieli szansę zaprezentować twórczość i przygotowane programy podczas IX Senioralnego Przeglądu Małych Form Teatralnych, Kabaretów i Pantomim.

Grażyna Tracz rozwija się artystycznie od niecałych dwóch lat – po rezygnacji z pracy, szukała sposobu na wypełnienie czasu wolnego – teraz realizuje się na scenie.

Gdzieś tam zawsze w środku we mnie chyba drzemała jakaś dusza artystyczna, nazywając to tak bardzo górnolotnie i stąd też sekcja teatralna. Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, jak widzi się odbiór ludzi, że ktoś słucha, śmieje się, że to trafia. To jest taka zabawa w teatr, która wypełnia czas, trenuje pamięć, żeby te szare komórki nigdy nie przestały funkcjonować, jak za dawnych lat i po to, to jest – mówi Grażyna Tracz, grupa teatralna Uniwersytetu Trzeciego Wieku DSW.

W trackie pandemii napisała sztukę zatytułowaną „Pokolenia” – która ma złamać stereotyp mało aktywnego seniora. Podobne podejście ma grupa teatralna Radosnych Seniorów, która od 7 lat przygotowuje skecze i kabarety.

Staram się dobierać takie programy, które bawią, które śmieszą, które dają nam seniorom, jakby tak trochę słońca w tej jesieni życia, o tak to powiem. Nie szukamy programów trudnych, tylko to, co może grupa. Jesteśmy na przykład w jakimś klubie i tam są seniorzy, więc jeśli my śpiewamy jakąś piosenkę, to oni chętnie się podłączą, razem z nami bawią się – mówi Krystyna Tułasiewicz, liderka grupy teatralnej Radośni Seniorzy.

Trema zawsze jest przed, a jak się już wchodzi na scenę, to się już dobrze czuję. Wchodzimy na salę – zobaczyłem kilku znajomych ludzi, bo to już po raz kolejny jesteśmy i zawsze przy okazji poznaję kogoś, ale jest fajnie, jest bardzo przyjemnie. Nie ma co narzekać. Narzekanie w takiej grupie? To nie wychodzi – mówi Bolesław Lang, grupa teatralna Radośni Seniorzy.

Senioralny Przegląd Małych Form Teatralnych, Kabaretów i Pantomim to stały punkt obchodów Wrocławskich Dni Seniora.

-To ma korzyści takie, że przede wszystkim trzeba wyjść z domu, co dla seniora jest bardzo ważne, że przede wszystkim musi się zmobilizować, wyjść z domu, przyjść na te zajęcia, postarać się coś zrobić i potem z tego na pewno ma jakąś radość. Wiem, że z wielką radością cieszą się jak jakiś występ się zbliża – mówi Jerzy Skoczylas, kabaret Elita, senior współpracujący z Wrocławskim Centrum Seniora.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy