Seniorzy zabierają głos. Powstanie Rada Seniorów Powiatu Wrocławskiego

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Grupy seniorów reprezentujące każdą gminę powiatu wrocławskiego zebrały się podczas forum seniorów. To oni będą doradzać staroście w rozwoju polityki senioralnej.

Kolejna inicjatywa podjęta przez Zarząd i Radę Powiatu Wrocławskiego. Ma służyć integracji seniorów z terenu powiatu wrocławskiego, bo z wieloma grupami społecznymi, które działają na terenie powiatu wrocławskiego udało nam się już nawiązać kontakt. Docelowo zaprosiliśmy około 60 seniorów z 9 gmin powiatu wrocławskiego – mówi Roman Potocki, Starosta powiatu wrocławskiego.

Halina Wiśniowska całe życie mieszka w Smolcu, gdzie od lat prowadzi fundację. Zrzesza wielu wolontariuszy, którzy między innymi pomagają rozwozić żywność z Banku Żywności. Jak sam przyznaje lubi to, co także docenił starosta Roman Potocki.

Lubię to. Kocham ludzi. Przede wszystkim lubię pomagać ludziom. Krążę już wokół tego 20 lat i nie mam z tym kłopotu. Wystarczy, że skrzyknę się i już mam ludzi u siebie. Ludzie przychodzą do mnie – mówi Halina Wiśniowska, seniorka ze Smolca.

Tacy seniorzy jak pani Halina mają w przyszłości stworzyć Radę Seniorów Powiatu Wrocławskiego.

Zostałem poproszony przez starostę do działania w radzie senioralnej. Do tej pory mieszkam 18 lat w gminie Czernica. Generalnie poza tym, że sam sobą się zajmowałem przez życie, widzę, że po tym spotkaniu i po tym co się tutaj mówi, moja rola mogłaby być inna. Mam doświadczenie jako nauczyciel wychowania fizycznego, trener sportowy. Myślę, że moja rola jako mieszkańca gminy Czernica, rady powiatu, w tej materii może się przydać – mówi Marian Pawlak, senior z Czernicy.

Chcielibyśmy, żeby to było ciało doradcze, ciało konsultacyjne zarządu i rady powiatu wrocławskiego. Chcemy też podpisać deklarację współpracy senioralnej na terenie powiatu wrocławskiego, bo jak państwo już wiecie, na terenie naszego powiatu działają już przedsiębiorcy, sportowcy, a dzisiaj myślę, że swoją działalność rozpoczną seniorzy – dodaje Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Seniorzy są bardzo ważną częścią naszego społeczeństwa. Są to kolumny, na których bazie, wiedzy i mądrości w społeczeństwie powinniśmy opierać wiele naszych programów. Ponieważ w związku z programem rządowym „Senior +”, który rozwija się w całej w Polsce i rozwija się także w naszym powiecie, w naszych gminach powstają kluby seniora gminne, powiatu. Naszą funkcja jako powiatu jest integrować te działania, wymieniać się doświadczeniami Piotr Chmurzyński, przewodniczący Rady Powiatu Wrocławskiego.

My nie jesteśmy takim zwykłym powiatem, w którym jest zarząd, rada i wszyscy działają tylko w określonych opcjach politycznych. My staramy się tutaj tworzyć zespół trochę na zasadzie przyjaźni, rodziny, współpracy z różnymi grupami społecznymi. Dzisiejsza konferencja pokazuje nam ten kierunek i te działania, które my podejmujemy – uzupełnia Roman Potocki.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy