Sezon alergii przed nami. To dla alergików trudny czas

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Z roku na rok zimy są w Polsce łagodniejsze, a to sprawia, że okres pylenia roślin wydłuża się, a to oznacza dla alergików dłuższy okres bolesnych dla nich dolegliwości. Bo oni już teraz odczuwają katar, kaszel, mają zatkany nos, są rozdrażnieni, mają świąd oczu, pojawia się wysypka na skórze.

Nic dziwnego. Po dość długiej zimie przez kilka dni było ciepło i wszystko zaczęło kwitnąć. Kwiaty – krokusy, żonkile, tulipany czy fiołki – nie są groźna dla alergików. Cieszą oczy i nie uczulają. Ale z drzewami nie jest już tak miło. 

  • Teraz jest sezon alergenów wziewnych, bo kwitną od dawna leszczyny, teraz zaczną brzozy. Teraz będzie bardzo trudny czas dla alergików, to trzeba przyznać –  mówi prof. Leszek Szenborn, Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UM we Wrocławiu.    

Pani Renata na co dzień pracuje jako pielęgniarka i wie, jak bardzo alergia przeszkadza jej w zawodowych obowiązkach. W tym roku najgorszy czas na szczęście ma za sobą. 

  • – Na co pani jest uczulona? Drzewa wczesnopylące. Czyli leszczyna jak na panią działa? Tak jak na wszystkich – Świąd oczu, uszu, gardła, katar – mówi Renata Pacholec, pielęgniarka przełożona w Centrum Medycznym Biogenes we Wrocławiu. 

Dolegliwości jest bardzo dużo i są tak uciążliwe, że nie sposób ich bagatelizować. Wielu pacjentów bez codziennego przyjmowania leków nie jest w stanie funkcjonować. Najgorsze jednak jest to, że alergicy są bardziej narażeni na inne infekcje. 

  • – Alergia, która się manifestuje na błonach śluzowych to jest stan kataralny – rozpulchnione, przekrwione i jeszcze na takie miejsce trafia wirusek to potrafi dużo zaszkodzić. Choroba przebiega ciężej niż u osoby, która nie jest alergiczna – mówi prof. Leszek Szenborn, Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UM we Wrocławiu.   

Do kliniki chorób infekcyjnych trafiają także pacjenci alergicy, którzy wymagają pomocy szpitalnej. 

  – Tak samo u osoby alergicznej z atopowym zapaleniem skóry przebieg ospy albo zakażeniem wirusem opryszczki pospolitej przebiega o wiele ciężej i wiąże się z ryzykiem ciężkich powikłań, które wymagają nawet leczenia szpitalnego –  mówi prof. Leszek Szenborn, Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UM we Wrocławiu.   

Konieczne jest regularne przyjmowanie leków przez cały okres pylenia, czyli przez kilka tygodni – 2 do 4 miesięcy. Nie mniej ważne są codzienne czynności jakie powinno się wykonać po przyjściu do domu.

  • Zmienić odzież, w której byliśmy na zewnątrz, prysznic zmywa wszystkie alergeny z siebie. To pomaga – mówi Renata Pacholec, pielęgniarka przełożona w Centrum Medycznym Biogenes we Wrocławiu.  
  • Wiemy jak się zachowywać, kiedy wietrzyć mieszkania, wiemy, że deszcz jakie ma zbawienne skutki na oczyszczenie powietrza – mówi prof. Leszek Szenborn, Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UM we Wrocławiu.   

Zobacz również

Pierwsze pieniądze ze środków europejskich popłynęły do Polski, ale czasu na realizację projektów jest niezwykle mało. Wrocław ma gotowe pomysły, które mogłyby zostać sfinansowane z KPO. Miasto będzie starać się także o refundację inwestycji, które zostały już skończone.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy