Nic dziwnego. Po dość długiej zimie przez kilka dni było ciepło i wszystko zaczęło kwitnąć. Kwiaty – krokusy, żonkile, tulipany czy fiołki – nie są groźna dla alergików. Cieszą oczy i nie uczulają. Ale z drzewami nie jest już tak miło.
- – Teraz jest sezon alergenów wziewnych, bo kwitną od dawna leszczyny, teraz zaczną brzozy. Teraz będzie bardzo trudny czas dla alergików, to trzeba przyznać – mówi prof. Leszek Szenborn, Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UM we Wrocławiu.
Pani Renata na co dzień pracuje jako pielęgniarka i wie, jak bardzo alergia przeszkadza jej w zawodowych obowiązkach. W tym roku najgorszy czas na szczęście ma za sobą.
- – Na co pani jest uczulona? Drzewa wczesnopylące. Czyli leszczyna jak na panią działa? Tak jak na wszystkich – Świąd oczu, uszu, gardła, katar – mówi Renata Pacholec, pielęgniarka przełożona w Centrum Medycznym Biogenes we Wrocławiu.
Dolegliwości jest bardzo dużo i są tak uciążliwe, że nie sposób ich bagatelizować. Wielu pacjentów bez codziennego przyjmowania leków nie jest w stanie funkcjonować. Najgorsze jednak jest to, że alergicy są bardziej narażeni na inne infekcje.
- – Alergia, która się manifestuje na błonach śluzowych to jest stan kataralny – rozpulchnione, przekrwione i jeszcze na takie miejsce trafia wirusek to potrafi dużo zaszkodzić. Choroba przebiega ciężej niż u osoby, która nie jest alergiczna – mówi prof. Leszek Szenborn, Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UM we Wrocławiu.
Do kliniki chorób infekcyjnych trafiają także pacjenci alergicy, którzy wymagają pomocy szpitalnej.
– Tak samo u osoby alergicznej z atopowym zapaleniem skóry przebieg ospy albo zakażeniem wirusem opryszczki pospolitej przebiega o wiele ciężej i wiąże się z ryzykiem ciężkich powikłań, które wymagają nawet leczenia szpitalnego – mówi prof. Leszek Szenborn, Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UM we Wrocławiu.
Konieczne jest regularne przyjmowanie leków przez cały okres pylenia, czyli przez kilka tygodni – 2 do 4 miesięcy. Nie mniej ważne są codzienne czynności jakie powinno się wykonać po przyjściu do domu.
- – Zmienić odzież, w której byliśmy na zewnątrz, prysznic zmywa wszystkie alergeny z siebie. To pomaga – mówi Renata Pacholec, pielęgniarka przełożona w Centrum Medycznym Biogenes we Wrocławiu.
- – Wiemy jak się zachowywać, kiedy wietrzyć mieszkania, wiemy, że deszcz jakie ma zbawienne skutki na oczyszczenie powietrza – mówi prof. Leszek Szenborn, Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UM we Wrocławiu.