Możliwości jest mnóstwo, a bogactwo Dolnego Śląska sprawia, że wypoczywać można w rożny sposób. Stawy Milickie i Dolnośląska Kraina Rowerowa, dolnośląskie miejscowości uzdrowiskowe, malownicze wzgórza i Karkonosze, a także Kraina Wygasłych Wulkanów. Dolny Śląsk to region, w którym każdy jest w stanie znaleźć idealnie miejsce dla siebie.
– Na pewno warto przyjechać na wakacje na Dolny Śląsk. Tutaj znajdziemy dużo atrakcji, w których można fajnie spędzić czas niezależnie od pogody. Szykuje się dużo imprez, zarówno sportowych, kulturalnych, pikników rodzinnych, także każdy znajdzie coś dla siebie. Niedługo też ruszamy z nową kampanię promującą zamki i pałace na Dolnym Śląsku, więc też warto śledzić nas w mediach społecznościowych, żeby być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje – mówi Karolina Koncewicz, Wydział Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
W 2022 roku region odwiedziło ponad 13 milionów turystów. Na Dolny Śląsk najchętniej przyjeżdżają Polacy z innych regionów, ale nie brakuje również Dolnoślązaków.
– My jesteśmy z Dolnego Śląska, więc głównie przemieszczamy się po Dolnym Śląsku, bo jednak wypady weekendowe to jednak w najbliższym otoczeniu dość dobrze znamy i jest naprawdę dużo atrakcji. Jest mnóstwo rzeczy do zwiedzenia. Wozimy dzieci od paru lat, więc 10 lat córka ma i jeszcze nawet nie wiem czy połowę zwiedziliśmy, więc jeszcze mnóstwo przed nami.
-Wakacje na Dolnym Śląsku? – Wakacje zdecydowanie na Dolnym Śląsku. – A gdzie? – Będziemy kręcić się po wszystkich szlakach turystycznych w naszych górach Karkonoszach. Będziemy oglądać to wszystko, co będzie w tym czasie organizowane.
– Warto sobie wybrać kilka tematów, które chcemy w dane wakacje odkryć np. Dolny Śląsk słynie z tajemniczych podziemi, a i przy okazji poznając to dziedzictwo kulturowe, dziedzictwo przyrodnicze, bo to są też naturalne jaskinie na szlaku czy kopalnie. Można poznać wyjątkowość Dolnego Śląska. Ale to dziedzictwo kulturowe też można w sposób atrakcyjny poznawać na zamkach – mówi Jakub Feiga, dyrektor Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.
Jednym z wyjątkowych miejsc jest Zamek Grodziec, gdzie oficjalnie rozpoczęto wakacyjny sezon turystyczny.
– Znajdujemy się 389 metrów nad poziomem morza na wygasłym wulkanie. W malowniczym, drapieżnym, tajemniczym zamku Grodziec. Mamy fantastyczną ofertę dla całych rodzin. To znaczy, że można zwiedzić zamek, można dowiedzieć się o jego cudownej historii. Można zobaczyć miejsce pięknie położone w zieleni, w ciszy, w sercu krainy wygasłych wulkanów. Całkiem niedaleko od dobrych dróg dojazdowych, od S3, od A4 – mówi Mariusz Garbera, prezes zarządu Zamku Grodziec.
– Jestem pierwszy raz w tych stronach. Podoba mi się bardzo. – Skąd Pan przyjechał? – Przyjechaliśmy z takiej małej miejscowości Szczucin z województwa Małopolskiego. Przepiękna architektura z XV wieku. Natomiast jeszcze nie udało nam się dokładnie to zwiedzić. Wszystko przed nami. Dziś mam nadzieję, że wykorzystamy ten czas efektywnie.
– Bardzo nam się podoba. Wiedzieliśmy, że będzie tutaj dużo wystawców, i właśnie po to przyjechaliśmy, bo szukamy nowych miejsc, gdzie moglibyśmy pojechać z naszym zespołem Fundacji. Podróżujemy z naszymi uczniami szkoły języka polskiego „Witaj Wrocław”. To są głównie migranci z Ukrainy, też z Białorusi i często zabieramy ich na różne atrakcje, żeby pokazać, jaki piękny jest nasz Dolny Śląsk.
Propozycje na wycieczki po Dolnym Śląsku można znaleźć na stronie dolnyslask.travel.pl i w przewodnikach, m. in. „Dolny Śląsk dla każdego”.