Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pandemia to trudny czas dla nas wszystkich. Problemy, z którymi musimy się mierzyć odbijają się na naszym zdrowiu psychicznym, ale czasami wystarczy powiedzieć jedno słowo, aby pomóc drugiemu człowiekowi. O czym przekonują wolontariusze Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego.

Projekt powstał w 2019 roku – jeszcze przed pandemią. Pomysłodawczyniami były trzy koleżanki – z Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych,  które wówczas same borykały się z trudnościami na tle psychiki, ale udało im się je pokonać, a teraz chcą pomagać innym.

Mamy w tej chwili ponad 200 wolontariuszy, którzy są przyjaciółmi-opiekunami. Przyjaciół-opiekun jest dodatkowym wsparciem dla osób borykających się z problemami na tle zdrowia psychicznego. Staramy się to tworzyć w takiej formie, żeby to było dostępne dla każdego –  mówi Marcelina Rosińska, prezes fundacji „Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego”  

Projekt jest skierowany głównie do młodzieży, dlatego wolontariusze aktywnie działają w mediach społecznościowych, gdzie prowadzą również kampanie dotyczącą zdrowia psychicznego.

Zajmujemy się psychoedukacją. Mówimy o tym, w jaki sposób komunikować się z osobą, która ma na przykład depresję, żeby nie mówić jej idź pobiegaj, tylko okazać wsparcie i zrozumienie – mówi Damian Urban, wolontariusz „Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego”.

Jak podkreślają wolontariusze, niektórym ciężko wyrazić swoje wsparcie poprzez słowa, dlatego dobrym rozwiązaniem mogą być karteczki z takimi słowami. 

Mamy przygotowane 3 tys. pocztówek wsparcia, które chcemy porozsyłać, z napisami : „Dobrze, że jesteś”, „Możesz na mnie liczyć”, „Razem nam się uda” – dodaje Marcelina Rosińska.

Przede wszystkim nie prowadzimy terapii. Zgłaszają się do nas osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego. Staramy się rozmawiać z takimi osobami, bo czasami wystarczy po prostu, że jesteśmy – mówi Damian Urban

Jak można stać się częścią projektu, żeby pomagać albo otrzymać pomoc?

Można do nas napisać maila na : siecprzyjaciol@gmail.com, można również na facebooka.  Można też zrobić to anonimowo, na facebooku jest podpięty post o tym, w jaki sposób to zrobić – podsumowuje Marcelina Rosińska, prezes fundacji „Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego”

Czasem wystarczy jedno zdanie – potrzebuję pomocy i numer, wtedy wolontariusze sami skontaktują się z tymi, którzy jej potrzebują.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy