Sieć Unite!: europejskie uczelnie debatują na Politechnice Wrocławskiej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Unite! to europejska sieć uniwersytetów i uczelni, która skupia się na współpracy w zakresie badań, nowoczesnego kształcenia i rozwiązań technologicznych. Częścią tej społeczności jest Politechnika Wrocławska, na której rozpoczęło się specjalne spotkanie.

Konferencja to możliwość spotkania się ponad 300 osób z dziewięciu renomowanych europejskich uczelni, które będą debatować m. in. o wspólnych kierunkach rozwoju. Sieć Unite! powstała w 2019 r. dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej, zakładającej stworzenie do 2025 r. Europejskiej Strefy Edukacyjnej.

  • Sieć Unite! tworzy obecnie dziewięć uniwersytetów skupionych wokół rozwoju nowoczesnych technologii. Naszym głównym celem jest opracowanie nowego systemu nauczania w szkołach wyższych, dlatego oferujemy naszym studentom szereg interdyscyplinarnych programów studiów oraz wiele możliwości międzynarodowych wymian – mówi prof. Tanya Bruhl, przewodnicząca sojuszu i rektorka Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt.

Politechnika Wrocławska jest członkiem konsorcjum, została przyjęta do sieci w lipcu zeszłego roku. 

  • Wszystkie te uczelnie, które znamy w Unite!, są w jakimś sensie od nas dużo lepsze, a przynajmniej mają taką rozpoznawalność w Europie, że są dużo wyżej notowane, są sławniejsze, często starsze. Nieraz mają nagrody Nobla, mają dużo więcej grantów zagranicznych, więc współpraca z takim partnerem dla nas, który stawia nam wyzwania wysokie, jest oczywista, ma nas też dźwignąć, wynieść do takiego prawdziwego europejskiego poziomu – podkreśla prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWR.

W sieci Unite! Znajdują się uniwersytety z Francji, Portugalii, Szwecji, Finlandii, Włoch, Niemiec, Hiszpania, a w zeszłym roku dołączyły właśnie Politechnika Wrocławska i austriacki Uniwersytet Techniczny w Graz.

  • Te relacje międzynarodowe, czyli różnego rodzaju łączenie się w partnerstwa, wyjazdy, wymiana akademicka, czyli dydaktyków i studentów, to się wszystko łączy z tym, że Politechnika w ogóle ma się przeobrazić w taką uczelnię prawdziwie europejskiego, nie tylko formatu jako jakości, ale też modelu. Chodzi o problemy, którymi się zajmuje. My teraz otworzyliśmy medycynę na Politechnice. Jest plan, żeby bardzo rozwinąć nauki społeczne, żeby wzorem właśnie takich uczelni, jak niektóre z politechnik z sieci Unite! albo w ogóle najlepszych politechnik w Europie, stworzyć sobie taki ekosystem naukowy czy akademicki, żeby móc podejmować naprawdę wielkie wyzwania, na przykład technologię medyczną – dodaje prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWR.

Łącznie w uczelniach zrzeszonych w sieci Unite! studiuje blisko 200 tys. studentów. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy