Siechnice: III Gminne Mistrzostwa Szkół Podstawowych w udzielaniu pierwszej pomocy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pierwsza pomoc to jedna z najważniejszych umiejętności, bo może uratować życie drugiego człowieka. Każdy powinien wiedzieć, jak jej udzielić. W gminie Siechnice edukacja zaczyna się już od najmłodszych i dlatego organizowane są Gminne Mistrzostwa Szkół Podstawowych w udzielaniu pierwszej pomocy, podczas których uczniowie szkół podstawowych mogą pokazać swoje umiejętności.

Ochotnicza Straż Pożarna w Siechnicach po raz trzeci zorganizowała Gminne Mistrzostwa Szkół Podstawowych w udzielaniu pierwszej pomocy. 

Z podstawowych wiadomości, które dzieci powinni wiedzieć to resuscytacja krążeniowo-oddechowa, telefon alarmowy, wykonanie połączenia do pogotowia ratunkowego, do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, jak i pozycję boczną. Tu spotykają się na zadaniach z defibrylatora, jak również dodatkowo mają pierwszą pomoc za pomocą gogli wirtualnych – mówi Paweł Kolanko, sekretarz Ochotniczej Straży Pożarnej w Siechnicach.

Organizujemy dzisiaj stacje, na których to młodzi ratownicy sprawdzają się z zakresu ratowania życia ludzkiego. A przede wszystkim wspiera nas technologia, która weryfikuje jakość, umiejętności, prowadząc przez algorytm resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Tą technologią jest oczywiście wirtualna rzeczywistość, która w bardzo immersyjny sposób i prosty przekazuje odpowiednią wiedzę, jak jakościowo prowadzić czynności ratunkowe u osoby, która jest nieprzytomna i nie oddychająca – mówi Grzegorz Kobuszewski, 4 Help VR.

Uczniowie klas 1-3 i 4-8 mieli do wykonania 5 scenek sytuacyjnych. Wcześniej rozwiązywali test. 

– Na jednej była, że nasz kolega się krztusi, na drugiej było, że dziecko na ławce się krztusi, na trzeciej, że panią przygniótł rower. Na czwartej gwóźdź, a na piątej było, że pani w sklepie zemdlała. Trochę się stresowałam na początku.
– Czym się stresowałaś? – Myślałam, że to będzie trochę trudniej. Było dobrze. – A chłopaki jak Wam się podobało? – Ja się na początku stresowałem, ale po teście już o wiele bardziej nabrałam odwagi i super było. – Ja tak samo. – Pytania były najpierw łatwiejsze. Jedno było takie, w którym musiałam pomyśleć, ale ogólnie proste.  – Jak się przygotowaliście do tych zawodów? – W domu ćwiczyliśmy, owijanie rodziców bandażami, pozycje bezpieczne, masaż serca. – W niektórych rzeczach było trochę trudniej, ale daliśmy radę – mówią uczestnicy.

– Muszą dzieci najpierw sprawdzić bezpieczeństwo, potem muszą założyć rękawiczki i ocenić sytuację w zależności od scenki, która jest przygotowana. W każdej grupie, która się składa z czterech osób, mamy kapitana, który decyduje o tym, który z uczestników czym się zajmuje. Kapitan wydaje dyspozycje osobie, która dzwoni po pogotowie, jak i również udziela wskazówek, że np. co do tego zadania będzie nam potrzebne – mówi Dorota Dudzic, Szkoła Podstawowa w Radwanicach.

– Wydaje mi się, że właśnie dzięki tej pomocy i patrząc zarówno na uczestników, jak i na rosnącą liczbę sponsorów, można powiedzieć, że ta impreza już zyskała renomę nie tylko na terenie gminy, ale ona już sięga dalej. Myślę, że wiele gmin zazdrości nam tak aktywnych strażaków i tak wyszkolonych dzieci, które właśnie dzięki postawie zarówno naszych strażaków z OSP i nauczycieli, jak i swoich rodziców reprezentują naprawdę wysoki poziom wiedzy i umiejętności w zakresie ratowania zdrowia i życia – mówi Mariusz Różnowicz, zastępca burmistrza Siechnic.

Gminne Mistrzostwa Szkół Podstawowych w udzielaniu pierwszej pomocy zostały zorganizowane w Szkole Podstawowej w Radwanicach. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy