Siechnice: nowoczesny skate park powstanie jeszcze w tym roku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jesteśmy w Siechnicach przy ulicy sportowej, na terenach sportowo rekreacyjnych. To tutaj w pobliżu Błękitnej Laguny uwielbiają odpoczywać mieszkańcy Siechnic i okolicznych miejscowości, a dokładnie tu, gdzie stoimy, powstanie, proszę państwa, skatepark - miejsce przeznaczone dla miłośników sportów rowerowych, jazdy na rolkach i na deskorolkach. To miejsce powstanie jeszcze w tym roku i będzie łączyło wiele funkcji.

Łączymy funkcję rowerowego parku umiejętności, czyli przenosimy singeltracka, które zazwyczaj wykonuje się w górach, na teren płaski, więc będziemy część elementów wynosić ponad teren. Kolejny element to asfaltowa ścieżka, która będzie służyła przede wszystkim do jazdy na rolkach i na deskorolkach. Gdzieś mniej więcej około 160 m długości, wykonany z nawierzchni asfaltowej. Ostatni element to skatepark, 420 m niecki betonowej z dwunastoma elementami, które będą stanowiły całość – mówi Maciej Sawicki, wydział inwestycyjny Urzędu Miejskiego w Siechnicach.


Przygotowania do tej inwestycji trwały od dawna, bo mieszkańcy Siechnice, zwłaszcza młodsi, chcieli takiego miejsca. Trwało jednak dyskusja, czy budować kilka mniejszych inwestycji i rozdrabniać jednak niezbyt duże środki finansowe czy zdecydować się na jedną większą. Uzgodnienia trwały, ale udało się. 


– Doszliśmy do konsensusu społecznego. Analizując różne lokalizacje, biorąc również pod uwagę to, że taki obiekt potrafi być hałaśliwy, więc argumentem było też to, że ta proponowana lokalizacja nie dość, że jest w największym kompleksie sportowo-rekreacyjnym na terenie gminy, to jest jeszcze najbardziej oddalona od mieszkań i domów. I tak, w tym miejscu właśnie jest. Tu się już nie wybuduje blisko tego kompleksu żadne osiedle mieszkaniowe lub budynek jednorodzinny. No i to też było istotnym argumentem dla uczestników dyskusji – mówi Milan Ušák, burmistrz Siechnic.


Rozpoczęto prace nad projektem, pozyskano dotację z Urzędu Marszałkowskiego na budowę rowerowego parku umiejętności, a teraz trwają starania o przyznanie kolejnych środków, tym razem z Ministerstwa Sportu. W sumie na inwestycje przeznaczono ponad 2 miliony złotych. 


-Pieniądze może spore, natomiast przedsięwzięcie chcemy zrobić tak atrakcyjne i tak ukierunkowane na młodzież, żeby maksymalnie wykorzystać te środki, żeby ten teren naprawdę służyły jak najbardziej młodzieży jak najdłużej mówi Maciej Sawicki, wydział inwestycyjny Urzędu Miejskiego w Siechnicach.

Projekt nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem, na prezentację przyszli też najmłodsi mieszkańcy Siechnic, bo to oni od lat niecierpliwie czekają na te inwestycje.


Bardzo podoba mi się, że też będę korzystał, a wygląda imponująco.

 
– Brakowało tego.
 


– Trochę tak. Ja nie jeżdżę na deskorolce ani nic takiego. Raczej na rowerze jeżdżę, ale myślę, że takie coś będzie naprawdę bardzo fajnym pomysłem, żeby pojeździć tylko żeby spotkać się i  porozmawiać – mówi Kacper Stanik, Młodzieżowa Rada Gminy Siechnice.


– Potrzebujemy takiego miejsca w Siechnicach, żebyśmy się rozwijali, no i żeby było gdzie jeździć. Takie miejsce jest potrzebne w Siechnicach, bo tak to nie ma gdzie jeździć.


-Żeby było gdzie się rozwijać, nauczyć się więcej, bo tak to nie ma gdzie jeździć za bardzo.


Teraz kolejny bardzo ważny etap inwestycji – wybór wykonawcy i sama budowa – termin zakończenia prac dość szybki.

To nie jest bardzo skomplikowana inżynieryjne, technicznie inwestycja. Oczywiście dużo robót ziemnych, niecka betonowa, natomiast wydaje się, że jeżeli wykonawcę uda się wybrać do końca wakacji, no to do później jesieni tego roku, w ciągu tych około 3 miesięcy jest w stanie zmieścić się – mówi Milan Ušák.

Spotkanie było dobrą okazją dla mieszkańców do porozmawiania z burmistrzem o tej i innych inwestycjach, jednak nowy skatepark w Siechnicach dominował.

– Jako mieszkaniec gminy i ojciec młodzieży w odpowiednim wieku, jestem żywo zainteresowany tematem. Bardzo fajnie, że powstała taka inicjatywa i że gmina planuje spożytkować energię tych młodych ludzi, którzy jednak wymagają różnych, fajnych atrakcji. No moje dziewczyny, jak najbardziej – deskorolki rolki to jest ten czas. Tak że fajna inicjatywa. Trzeba zobaczyć, czy to się uda – mówi Kamil Piwowarski, mieszkaniec Siechnic.

– Przyjechaliśmy zobaczyć w ogóle, w jakim kierunku to poszło, bo właśnie miało pójść stronę skate parku. Rowerowy parku umiejętności – pierwszy raz się z takim czymś spotykam. Tak jak tu było wspomniane, taki singletrack, ale w bardziej lokalnej, mniejszej skali – mówił Michał Wielkopolski, mieszkaniec Siechnic.

Po spotkaniu, razem z burmistrzem można było przejść się po najładniejszym terenie rekreacyjnym gminy i dowiedzieć się, jakie są plany zagospodarowania tego terenu. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy