Siedziba Gwardii na sprzedaż

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Agencja Mienia Wojskowego przygotowuje do przetargu historyczny budynek przy ulicy Krupniczej 15. Obiekt pierwotnie był Nową Giełdą, a następnie 70 lat służył jako siedziba Gwardii Wrocław, na halach sportowych trenowali siatkarze i bokserzy, którzy w ubiegłym roku musieli znaleźć inny lokal.

Jesteśmy agencją, która ma zagospodarować nieruchomości i ruchomości, które są zbędne dla MONu czy MSWiA. NIe zarządzamy budynkami żeby je dalej eksploatować– mówi Radosław Rozpędowski, dyrektor Agencji Mienia Wojskowego we Wrocławiu.

Agencja Mienia Wojskowego otrzymała budynek od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, będący pod zarządem Policji. Jest to prestiżowa lokalizacja w centrum miasta choć budynek jest zaniedbany to zapytania ofertowe już są. Jakie są warunki przetargu?

Warunek jest bardzo prosty, wpłacenie wadium przede wszystkim, które wynosi 1 600 000 zł, dlatego że kwota wywoławcza dla tego budynku to 16 mln zł. Uzyskane przychodu odprowadzamy na odpowiednie fundusze w MONie czy MSWiA. Środki te są dedykowane na wyposażenie jednostek wojskowych czy policyjnych– wyjaśnia Rozpędowski.

Prawo pierwokupu ma Gmina Wrocław ponieważ budynek jest wpisany na listę zabytków. AMW informuje, że takiego zainteresowania ze strony miasta nie ma. Budynek wiele lat niszczał i od niedawna są prowadzone prace zabezpieczające elewację. 

Zabytek jest wyjątkowy ponieważ zachowały się tam oryginalne wnętrza i zdobienia, nie wystarczyło to jednak by obecny zarządca nie zdecydował się na remont i przywrócenie stanu używalności. Pozostaje mieć nadzieję, że przyszły właściciel zadba budynek i pozostawi miejsce na społeczną działalność, nie tylko komercyjną.