Sień w kamienicy przy ul. Pomorskiej odzyska dawny blask

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Odwiedziliśmy z kamerą jedną z wrocławskich kamienic, która znajduje się przy ul. Pomorskiej na Nadodrzu, gdzie jakiś czas temu w sieni pod warstwą farby, pyłu i brudu zostały odkryte niezwykłe polichromie. Aktualnie trwa tu proces renowacji. Krok po kroku wszystkie elementy są oczyszczane w sposób precyzyjny i delikatny po to, aby ostatecznie przywrócić temu miejscu dawny blask.

Renowacja rozpoczęła się w październiku 2022 roku. Realizują ją specjaliści z wrocławskiej Pracowni Konserwacji Zabytków „Piotr Pelc”.

Rozpoczęcie prac było poprzedzone badaniami, które zajęły praktycznie cały 2022 rok. Musieliśmy postarać się o to, aby powstały wytyczne, program prac konserwatorskich, w międzyczasie też stratygrafia. Na szczęście tutaj wspólnota zdecydowała się zrobić I etap tych prac, czyli renowację sieni – mówi Piotr Pelc, Pracownia Konserwacji Zabytków „Piotr Pelc”.

Po rozpoczęciu robót pracownicy byli mile zaskoczeni, bo zaczęli odkrywać w sieni XIX wiecznej kamienicy piękne i bogate zdobienia, które zachowały się w bardzo dobrym stanie. 

Nie spodziewaliśmy się takiego efektu przede wszystkim po tym, co zostaliśmy na początku, czyli to całe przemalowanie tą grubą warstwą olejną, dodatkowo ślady wody po powodzi. Po tych odkrywkach zobaczyliśmy, że tak naprawdę ta polichromia zachowała się w całkiem dobrym stanie – mówi Joanna Sawicka, Pracownia Konserwacji Zabytków „Piotr Pelc”.

Sklepienie zachowało się praktycznie w 95%. Sztukateria też jest w dobrym stanie. Udało się również odkryć na niej oryginalne zachowane polichromie. Oprócz kolorów zieleni, brązu, są też ślady złoceń. Generalnie jest to bardzo fajnie zakomponowana lamperia, imituje mazerunek. Więc myślę, że po konserwacji przywrócimy pierwotny wygląd tej sieni – mówi Piotr Pelc.

Z racji tego, że zachowało się bardzo dużo elementów, założenie jest takie, żeby nie robić rekonstrukcji, tylko oczyścić to, co się zachowało. Zrobić retusz i uzupełnić braki.

Częstokroć robi się tak, że po badaniach stratygraficznych decydujemy się niestety na rekonstrukcję, czyli na odtwarzanie. A tutaj będzie rzeczywiście taka prawdziwa konserwacja, czyli zachowująca 100% oryginału – mówi Piotr Pelc, Pracownia Konserwacji Zabytków „Piotr Pelc”.

Jesteśmy teraz na etapie oczyszczania warstwień wtórnych z oryginalnej polichromii. Jest to bardzo czasochłonne zajęcie, wymaga skrupulatnej pracy. Używamy do tego skalpela i przecinaka. Przygotowujemy się również do kolejnego etapu, czyli uzupełnienia ubytków i końcowo retuszu, czyli punktowania malarstwa – mówi Joanna Sawicka, Pracownia Konserwacji Zabytków „Piotr Pelc”.

Efekt końcowy można będzie zobaczyć za około dwa miesiące, bo tyle mają potrwać prace konserwatorskie.

Zobacz również

W godzinach popołudniowych na wysokości ulicy Ruskiej we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem motocyklisty, co spowodowało też utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Dostaliśmy nagranie z miejsca zdarzenia od naszego widza na kontakt@echo24.tv. Zapytaliśmy wrocławską policję, jak doszło do tego zdarzenia.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy