Wyobraźmy sobie wielki orszak liczący paręset osób ubranych we wspaniałe stroje i klejnoty. Tak w 1633 roku Jerzy ossoliński wraz z polską delegacją wkraczał do Rzymu. Wrocławskie Ossolineum wykonało wielkie prace konserwatorskie grafiki, która przedstawia ten właśnie historyczny moment.
27 listopada 1633 roku Jerzy Ossoliński wjechał do Rzymu z wielkim rozmachem, a jego orszak miał ukazać potęgę i wspaniałość Rzeczypospolitej. Manifestacja osiągnęła zamierzony cel: o wjeździe Ossolińskiego do Rzymu było naprawdę głośno, a relacje z tego wydarzenia pojawiły się w różnych krajach, zarówno w formie opisów, jak i grafik. Paradę w cyklu akwafort, utrwalił, Stefano della Bella.
Kopi tej wyjątkowej grafiki powstało dużo, w 1952 roku wrocławskie Ossolineum odkupiło egzemplarz w jednym z Krakowskich antykwariatów. Przez lata dzieło czekało na swój czas konserwacji, ponieważ przez nieodpowiedniego przechowywania trafiło do Ossolineum w złym stanie. Konserwacja grafiki trwała aż dwa lata.
Ze względu na swoje nietypowe wymiary grafikę ciężko jest odpowiednio wyeksponować i zabezpieczyć. Mimo to Ossolineum zamierza wystawić ją za jakiś czas w Muzeum Książąt Lubomirskich. Tymczasem w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można zobaczyć obraz Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu w roku 1633 autorstwa Bernardo Bellotto zwanego Canalettem