Sklepy kuszą promocjami. Na co muszą uważać klienci?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Black Friday, Cyber Monday, Święta Bożego Narodzenia, Walentynki, Wielkanoc… Można wyliczać i wyliczać. Jesteśmy kuszeni promocjami na każdym kroku, ale co zrobić, by zakupy nie odbiły nam się czkawką?

— W pewnym sklepie, nie powiem gdzie, jest napisane „promocja”, a jak podniosłam, to pod spodem cena była inna. To co to za promocja? — żali nam się Maria, którą spotkaliśmy w drodze do centrum handlowego.

Zmienne ceny to nie jedyny problem klientów, bywają też kłopoty ze zwrotami. — Jeżeli chodzi o zakupy w sklepach stacjonarnych, to konsumenci często mylą to prawo, które przysługuje nam w Internecie, czyli prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni, z tym, że takie prawo mamy w sklepie stacjonarnym, a to nie jest prawda i to jest nasz podstawowy błąd konsumentów — przyznaje Telewizji Echo24 Hubert Plichta z fundacji LexCultura. Jak tego uniknąć?

— Warto zapytać się przed zakupem, czy sprzedawca będzie przyjmował zwroty takiego towaru, ewentualnie, czy dopuszcza wymianę — radzi Hubert Plichta.

Bezpieczniej jest robić zakupy przez Internet, choć i tutaj warto być czujnym.

Czasem są problemy, bo trzeba odsyłać, nie można zwrócić stacjonarnie do sklepu, więc to jest jedyny minus zakupów takich online. Jest to osobny sklep, nie ma siedziby gdzieś w galerii, dlatego trzeba odsyłać — dodaje Izabela z Wrocławia. — Zdroworozsądkowo podchodzę do wszystkiego. To, co potrzebuję, niech to będzie droższe, ale porządne — mówi Teresa, wrocławianka.

Co, kiedy kupimy uszkodzony Towar?

— Taki produkt można zareklamować, tylko cały czas mówimy o procedurze reklamacji, żądamy np. naprawy/wymiany, ale na odpowiedź jest 14 dni — odpowiada Hubert Plichta. — Kupimy wazę, zastawę porcelanową, albo telewizor i dostaniemy to w kartonie – nowe, zapakowane – przyjeżdżamy do mieszkania, odpakowujemy to, co było w styropianie, ale jest pęknięte… Będziemy mieli straszne problemy, żeby dokonać tutaj zwrotu, a już nie mówię o reklamacji, bo de facto to będzie uszkodzenie mechaniczne i będzie nam bardzo ciężko udowodnić, że to nie my, np. zbiliśmy tę porcelanę, czy uszkodziliśmy ekran — dodaje.

Jest tylko kilka wyjątków, kiedy przedsiębiorca może odmówić zwrotu. — Te wyjątki, to są rzeczy, które posiadają względy higieniczne lub zdrowotne, a my je otworzyliśmy. Jeżeli kupimy słuchawki douszne, dokanałowe, bieliznę, stroje kąpielowe – to jeżeli one do mnie przyjdą, ja je odpieczętuję, to z automatu tracę prawo do zwrotu przy zakupach internetowych — ostrzega ekspert od prawa konsumenckiego.

Warto też sprawdzić paczkę. Nie musimy tego robić przy kurierze, ale mamy na to 7 dni od jej dostarczenia. Gdyby stało się coś z przesyłką, możemy skontaktować się z firmą kurierską i sporządzić specjalny protokół.

Zobacz również

Dolny Śląsk to kraina tajemnic i zabytków. Zarząd województwa chce przeznaczyć miliony na renowację tych drugich, ale patrząc na bogactwo naszego regionu, to wciąż kropla w morzu potrzeb i włodarze województwa tego nie ukrywają.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy