— W pewnym sklepie, nie powiem gdzie, jest napisane „promocja”, a jak podniosłam, to pod spodem cena była inna. To co to za promocja? — żali nam się Maria, którą spotkaliśmy w drodze do centrum handlowego.
Zmienne ceny to nie jedyny problem klientów, bywają też kłopoty ze zwrotami. — Jeżeli chodzi o zakupy w sklepach stacjonarnych, to konsumenci często mylą to prawo, które przysługuje nam w Internecie, czyli prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni, z tym, że takie prawo mamy w sklepie stacjonarnym, a to nie jest prawda i to jest nasz podstawowy błąd konsumentów — przyznaje Telewizji Echo24 Hubert Plichta z fundacji LexCultura. Jak tego uniknąć?
— Warto zapytać się przed zakupem, czy sprzedawca będzie przyjmował zwroty takiego towaru, ewentualnie, czy dopuszcza wymianę — radzi Hubert Plichta.
Bezpieczniej jest robić zakupy przez Internet, choć i tutaj warto być czujnym.
— Czasem są problemy, bo trzeba odsyłać, nie można zwrócić stacjonarnie do sklepu, więc to jest jedyny minus zakupów takich online. Jest to osobny sklep, nie ma siedziby gdzieś w galerii, dlatego trzeba odsyłać — dodaje Izabela z Wrocławia. — Zdroworozsądkowo podchodzę do wszystkiego. To, co potrzebuję, niech to będzie droższe, ale porządne — mówi Teresa, wrocławianka.
Co, kiedy kupimy uszkodzony Towar?
— Taki produkt można zareklamować, tylko cały czas mówimy o procedurze reklamacji, żądamy np. naprawy/wymiany, ale na odpowiedź jest 14 dni — odpowiada Hubert Plichta. — Kupimy wazę, zastawę porcelanową, albo telewizor i dostaniemy to w kartonie – nowe, zapakowane – przyjeżdżamy do mieszkania, odpakowujemy to, co było w styropianie, ale jest pęknięte… Będziemy mieli straszne problemy, żeby dokonać tutaj zwrotu, a już nie mówię o reklamacji, bo de facto to będzie uszkodzenie mechaniczne i będzie nam bardzo ciężko udowodnić, że to nie my, np. zbiliśmy tę porcelanę, czy uszkodziliśmy ekran — dodaje.
Jest tylko kilka wyjątków, kiedy przedsiębiorca może odmówić zwrotu. — Te wyjątki, to są rzeczy, które posiadają względy higieniczne lub zdrowotne, a my je otworzyliśmy. Jeżeli kupimy słuchawki douszne, dokanałowe, bieliznę, stroje kąpielowe – to jeżeli one do mnie przyjdą, ja je odpieczętuję, to z automatu tracę prawo do zwrotu przy zakupach internetowych — ostrzega ekspert od prawa konsumenckiego.
Warto też sprawdzić paczkę. Nie musimy tego robić przy kurierze, ale mamy na to 7 dni od jej dostarczenia. Gdyby stało się coś z przesyłką, możemy skontaktować się z firmą kurierską i sporządzić specjalny protokół.