– Policja nie zajmuje się zagubieiami, o tym trzeba pamiętać. Jeśli dojdzie już do kradzieży, wtedy najważniejszy jest czas. Od niego zależy często powodzenie takiej akcji. Jak najszybciej trzeba zgłosić się na komisariat – mówi asp. szt. Wojciech Jabłoński z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Kradzież dokumentów powinno się zgłosić na policj. Gdy jednak dokumenty się zagubią trzeba udać się do banku.
– W przypadku urtaty dokumentu jak dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy paszport należy udać się do banku. Co ważne, to fakt, że nie musimy być jego klientami. Każdy bank pomoże szybko zastrzeć utracone dokumenty za pomocą specjalnego systemu – dodaje Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Credit Agricole.
Wprowadzenie danych do systemu dokumentów zastrzeżonych uchroni przed wyłudzaniami z użyciem cudzej tożsamości. Co to oznacza w praktyce? Złodziej nie będzie mógł posługiwać się skradzionymi dokumentami, a każda próba wykorzystania danego dokumentu od razu zostanie zweryfikowana.
– Banki zrzeszone w Związku Banków Polskich stworzyły specjalny system – Domunety Zastrzeżone. Ten system działa w całej Polsce. Podpięte są tam nie tylko banki, ale także firmy telekomunikacyjne i firmy usługowe. Dzięki czemu informacja o zagubionych czy skradzionych dokumentach szybko trafia do tych instystucji – kończy Przybylski.
Coraz więcej osób decyduje się na przechowywanie dokumentów w różnych częściach odzieży, co znacznie utrudni działania kieszonkowcom.
– To jak najbardziej dobry pomysł. Jeśli rozdzielimy nasze wartościowe rzeczy, a nie będziemy trzymać wszytskiego w portfelu, to potencjany złodziej zajmie się pieniędzmi, a porzuci nasze dokumenty – podsumowuje Jabłoński.
Dokumenty powinni zastrzegać wszyscy, nie tylko klienci banków.