Skuteczna walka z otyłością u dzieci

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocławscy uczniowie zostali objęci programem PoZdro! w 2015 roku. W ciągu 5 lat przeprowadzono badania przesiewowe u ponad 8 tysięcy dzieci, a ponad tysiąc objęto specjalną opieką. To były dzieci i rodziny, w których stwierdzono zagrożenie nadwagą i otyłością. A otyłość to choroba, która dotyka coraz więcej osób.

Programem objęto całą rodzinę państwa Przybylskich. 

— Na wszystkie spotkanie chodziliśmy razem. Wszyscy stosowaliśmy się do porad dietetyka, trenera, psychologa. Wyszło to od nas, nasza inicjatywa – mówi  Joanna Przybylska, która wzięła udział w Programie PoZdro!   

Pan Mariusz schudł 30 kilogramów, a pani Joanna 10, ale wszystko zaczęło się Karolinki, która miała nadwagę. 

–  Trochę schudłam, czuję się jak nowonarodzona. Jakbym była innym człowiekiem – mówi Karolinka

W ramach programu PoZdro! dziewczynka miała zajęcia ze specjalistami, poznawała inny sposób odżywiania się, uczestniczyła w zajęciach sportowych. 

To zaprocentowało – spadkiem masy ciała, lepszą kondycją i samooceną. 

– Ja to widzę po dziewczynach. Są wesołe, uśmiechnięte, pewne siebie. Kiedyś nie chciały się oglądać w lustrze, teraz ten wygląd jest dużo lepszy – dodaje ich mama. 

Wrocław jest jednym z 4 miast, w których prowadzono badania.  W sumie w Polsce przebadano 24 000 dzieci, a ponad 60 000 skorzystało z różnego rodzaju porad.  

– Te badania to coś więcej niż diagnostyka. To wskazania, jak im pomagać dbać o zdrowie, zmienić przyzwyczajenia, promować aktywne formy spędzania wolnego czasu, stąd ochoczo współpracujemy – mówi Jarosław Dylewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.   

Specjaliści przeprowadzali badania profilatyczne za pomocą Elektronicznego Systemu Medycyny Szkolne, ale przede wszystkim koncentrowali się na rodzinach, w których występowała nadwaga lub otyłość. 

– Każda z tych rodzin miała możliwość uczestniczenia bezpłatnego w dwuletnim porogramie. Były indywidualne spotkania z lekarzami, dietetykami, trenerami – mówi Kamila Szarejko, kierownik Programu PoZdro!

Wrocławskim rodzinom udzielono prawie 16 tysięcy konsultacji, zorganizowano setki warsztatów edukacyjnych, kulinarnych i zajęć sportowych. 

– Prawie 60 proc. dzieciaków zredukowało swoją masę ciała, zmieniło swoje nawyki żywieniowe, a 60 proc. zredukowało tkankę tłuszczową – mówi Kamila Szarejko, z Programu PoZdro!

To ogromny sukces programu i wszystkich uczestników. Bartosz uczestniczył w programie 1,5 roku. Schudł 12 kg. 

To, co mówiła pani dietetyk to wprowadzałem w życie i codziennie uprawiałem sport – mówi Bartosz Kubacki

To bardzo dobry program leczenia nadwagi i otyłości, do uczestniczenia w nim namawiają sami uczestnicy.  

– Mam lepszą kondycję, jestem szybszy, sprawniejszy – mówi Bartosz. 

– Teraz mi się nudzi przed telewizorem i wolę wyjść na dwór – mówi Karolinka

Otyłość u dwunastolatka oznacza w 75 procentach otyłość w dorosłym życiu, dlatego warto z tą chorobą walczyć jak najwcześniej.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy