Ludwig Rajchman był pomysłodawcą i jednym z założycieli UNICEF-u. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, między innymi Marta Balińska, prawnuczka Ludwika Rajchmana, która mieszka we Francji.
–Jestem zaszczycona, że mogę być wśród was. Chciałabym wam wszystkim podziękować, a szczególnie miastu Wrocław i UNICEF Polska za to wzruszające wydarzenie. Dziękuję za pamięć, dziękuję za hołd złożony Ludwikowi Rajchmanowi. Lulu, jak mówili na niego przyjaciele, to była skromna osoba. Wolał działać w cieniu, niż błyszczeć w świetle – mówi Marta Balińska, prawnuczka Ludwika Rajchmana.
Organizacja UNICEF została powołana w 1946 roku. Obecnie działa w ponad 190 krajach świata. Po wybuchu wojny w Ukrainie, w marcu 2022 roku powstało Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, które było odpowiedzią na wyzwania związane z największym kryzysem uchodźczym po II wojnie światowej.
–Wówczas, kiedy UNICEF dołączył do Wrocławia stanął wraz z nami ramię w ramię dzieląc się z nami nie tylko pieniędzmi, ale też doświadczeniem, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Był to taki moment, w którym ta obecność była szczególnie ważna. Czuliśmy wówczas, że nie jesteśmy sami. Czuliśmy to dzięki naszym miastom partnerskim, dzięki ambasadom zaprzyjaźnionych krajów, ale także dzięki UNICEF-owi. Naszą formą podziękowania za to wszystko co się wydarzyło, za doświadczenie, które wspólnie zdobyliśmy jest to, że chcemy pamiętać o tej organizacji, ale też o osobach, które ją tworzyły – mówi Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.
-Jesteśmy zaszczyceni inicjatywą miasta Wrocławia, aby uczcić naszą wspólną pracę poprzez dzisiejsze otwarcie skweru im.Ludwika Rajchmana. Od dostępu do nauki, poprzez opiekę zdrowotną, po ochronę przed przemocą, wsparcie psychospołeczne i zdrowie psychiczne UNICEF i miasto Wrocław niestrudzenie pracowały razem, aby zapewnić, że każde dziecko będzie włączone, że niewidoczne rany wojny mogą się zacząć goić nawet z dala od domu – mówi Nona Zicherman, Koordynatorka Krajowa Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby.
Do tej pory w ramach działań na rzecz uchodźców z Ukrainy Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF wsparł miasto Wrocław przekazując ponad 42 mln zł.
–To była praktyczna pomoc, która polegała między innymi na dofinansowaniu szkół ukraińskich, żeby wesprzeć dzieci w różnego rodzaju potrzebach. Tutaj też ogromne znaczenie miała pomoc psychologiczna, która była zorganizowana przez UNICEF. Zakres tej pomocy był bardzo szeroki, więc nie da się tego jakoś wyodrębnić. Po prostu każda pomoc była ważna i na czasie – mówi Jurij Tokar, konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu.
W ramach uroczystości na wrocławskim Muchoborze odsłonięto także nową krasnalkę, która trzyma w rękach „Konwencję o prawach dziecka”.