Słaby nastrój wśród Polaków. Co ze świętami?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Według badań przeprowadzonych przez serwis ciekaweliczby.pl aż 43 % Polaków odczuło spadek nastroju w ostatnim czasie. Pandemia, jesienna aura i sytuacja polityczna w kraju to tylko kilka czynników, które doprowadziły do takiego stanu. Przed nami z kolei wyjątkowy czas świąt Bożego Narodzenia. O tym, jak będą tegoroczne święta mówią specjaliści z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Ta druga fala pandemii jest dla nas trudniejsza, bo weszliśmy w ostatnią fazę radzenia sobie ze stresem – fazę zmęczenia materiału, wypalenia – mówi Beata Rajba, psycholog Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Wśród ponad 1000 respondentów 35% nie radzi sobie z sytuacją polityczną w kraju. To jak podkreślają psychologowie, tak samo jak pandemia, może mieć stały wpływ na zdrowie psychiczne i efektywność w codziennym funkcjonowaniu Polaków. 

Dostajemy lekcję tego, że niewiele możemy. Wychodzimy na ulicę, manifestujemy, ale to nie przynosi określonych efektów. Mimo że jest nas dużo – dodaje Rajba

Przed nami wyjątkowy czas – święta Bożego Narodzenia. W tym roku z pewnością będą wyglądały zupełnie inaczej. 

Mój dziadek już umie połączyć się z nami na ZOOM-ie, więc to doświadczenie z wiosny może pomóc. W tym roku nie spotkamy się ze wszystkimi, więc warto pobyć trochę „głębiej” i „bardziej” w mniejszym gronie – zdradza Maciej Jonek,  psycholog Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Nie spotkamy się z bliskimi w takim gronie, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, dlatego łącząc się internetowo, zdaniem specjalistów, warto zastanowić się, o co zapytać i jak poświęcić im ten czas. Mogą pomóc doświadczenia ze świąt Wielkiej Nocy. Pandemia może jednak dać poczucie utraty tradycji, do której bywamy przywiązani.

Niezależnie, czy to lubiliśmy czy nie, to miało to w sobie dużą dozę tradycji. Tradycji, która przechodziła z pokolenia na pokolenie, ale też takie, które sami tworzyliśmy – podsumowuje Jonek.

Specjaliści apelują o wspieranie siebie nawzajem w tym trudnym czasie. Obecność bliskiej osoby może pomóc przetrwać i dać nadzieje na lepsze jutro.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy