Ślęza zbiornikiem retencyjnym? Samorządy rozmawiają

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Susza to coraz większy problem. Żeby go zmniejszyć, niezbędne są zbiorniki retencyjne. Takim zbiornikiem może być rzeka Ślęza, ale by to było możliwe potrzebne są renowacje kilku elementu na rzece. Gminy, przez które przepływa rzeka, chcą rozwiązać ten problem.
  • Jako samorządy, przez które przepływa Ślęza, chcielibyśmy porozmawiać z Wodami Polskimi na temat wykonania prac na obiektach, znajdujących się na rzece w celu retencjonowania wody – mówi Tomasz Gracz, zastępca wójta gminy Żórawina.

  • Spotkaliśmy się na terenie Zamku Topacz, dlatego że tutaj prywatny inwestor lata temu część tej rzeki zagospodarował w taki sposób, że można z niej korzystać. Stworzył pewną retencję, na której nam, jako gminom, zależy – dodaje Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

  • Głównie zależy nam na poprawie retencji i bioróżnorodności, ale także na tym, żeby ta woda mogła być magazynowana oraz przeprowadzona w kierunku pól na zasadach melioracji szczegółowych, żeby mogła wrócić i być wykorzystywana na cele rolnicze – dodaje Tomasz Gracz, zastępca wójta gminy Żórawina.

  • Opracowujemy koncepcje adaptacji do zmian klimatu. Wiemy, że mamy do czynienia z suszą hydrologiczną, dlatego chcemy, żeby ta woda nam nie uciekała tak łatwo, tylko zostawała – dodaje Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

  • Należy się zająć tymi wszystkimi obiektami, które są na rzece Ślęzie, czyli jazami oraz progami wodnymi. Musimy je odbudować i regulować, żeby utrzymać optymalne warunki dla terenów przyległych – dodaje Tomasz Gracz, zastępca wójta gminy Żórawina.

Jeśli te prace zostaną zrealizowane, to w przyszłości będzie można przepłynąć Ślęzę kajakiem, takie plany też już się pojawiły

  • Jeżeli rzeka będzie w miarę dobrze wyregulowana, to oczywiście można sobie wyobrazić, że kajakiem pokonamy tę rzekę. Teraz czekamy na zainicjowanie tego programu ze strony Wód Polskich albo gminy Wrocław. My jako gminy będziemy sprawdzać, jakie elementy możemy wykonywać, żeby ten proces usprawnić – podsumowuje Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy