Słowacki i rotulusy na liście UNESCO

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To, że w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich znajduje się wiele skarbów literatury i nie tylko – wiemy już nie od dziś. Jedne z nich, a dokładniej dzieła Juliusza Słowackiego, trafiły na polską krajową listę programu UNESCO.

Program Pamięć Świata został powołany z inicjatywy UNESCO już w 1995 roku i miał na celu wskazanie i zainteresowanie odbiorców tymi dokumentami piśmiennictwa, które mają największe znaczenie dla całej cywilizacji – dr Wiktoria Malicka, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.

W Ossolineum mamy najbogatszy zbiór dzieł Juliusza Słowackiego. Jest to nasza wielka chluba. Nawet te losy wojenne nie uszczupliły tego zasobu. Możemy powiedzieć, że mamy 20 tomów oprawnych, które będzie można zobaczyć w gablotach, w których znajdują się również fragmenty najważniejszych utworów min. dramatów, ale też poematów takich jak Fantazy, Samuel Zborowski, Beniowski – dr Agata Janiak, Dział Rękopisów ZNiO.

Należy zaznaczyć, że jest to największa w Polsce kolekcja utworów Słowackiego. Nie tylko jego utworów literackich, ale także materiałów dotyczących jego życia – dr Dorota Sidorowicz-Mulak, wicedyrektorka ds. biblioteki ZNiO.

Jest to unikatowa kolekcja. Zamknięty zbiór, który trafił do Ossolineum z rąk wuja Słowackiego – Teofila Januszewskiego, który przejął je od matki Słowackiego – Salomei Słowackiej.

Jestem zachwycona albumem rysunkowym podróży na wschód Słowackiego, ponieważ stanowi on przekrój przez jego całe życie i pokazuje go zarówno jako człowieka, jak i artystę – dr Dorota Sidorowicz-Mulak, Wicedyrektorka ds. Biblioteki ZNiO

Oprócz zbiorów Ossolińskich na polską listę krajową programu UNESCO trafiły bezcenne rotulusy, które znajdują się w Archiwum Państwowym.

Do Archiwum Państwowego we Wrocławiu trafiają obiekty przeróżne. Warto by zacząć od chronologii. U nas są przechowywane materiały archiwalne mające już ponad osiem stuleci. Pod tym względem Archiwum Państwowe we Wrocławiu jest drugim najstarszym i największym archiwum. Na pewno ma największy zasób historyczny w PolsceJanusz Gołaszewski, dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Czym są projekty, które doczekały się wyróżnienia?

Rotulusy są formą książki wykonanej w postaci długiego pasa, czyli zwoju pergaminowego tworzonego z łączeń poszczególnych arkuszy pergaminu w sprytny sposób paskiem pergaminowymJanusz Gołaszewski, dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Pergamin wymaga szczególnych warunków przechowywania. Musimy utrzymywać odpowiednią temperaturę i wilgotność. Najbardziej wskazana temperatura to taka do 13 stopni. Dzisiaj jest ciężko, zwłaszcza w starych budynkach. Trzeba sobie zadać wiele trudu, żeby takie warunki utrzymać. Wilgotność od 50 do 60%Krystyna Wilczyńska, kierowniczka Pracowni Konserwatorskiej Archiwum Państwowego

Najdłuższy ma 34 metry. Jest to absolutny unikat w skali Europy Środkowo-Wschodniej. Jedyne dłuższe są w Anglii i w Archiwum Watykańskim. Były w Klasztorze Premonstrateńskim na Ołbinie od trzynastego, czternastego stulecia i do roku 1529, kiedy to na skutek zagrożenia najazdu tureckiego i szturmu na Wrocław, obrońcy twierdzy, czy mieszczanie postanowili rozebrać zabudowania klasztorne. Zakon przeniesiono do Franciszkanów wewnątrz miasta. Wraz z nimi przeniesiono rotulusy. Były tam przechowywane do roku 1810, czyli do sekularyzacji Klasztoru. Te dokumenty są ważne ze względu na formę i zawartość. Tworzą swego rodzaju komplet. Są to głównie protokoły rozpraw sądowych, wytaczanych głównie z powództwa premonstratensów wrocławskich. Dotyczą najczęściej spraw majątkowychJanusz Gołaszewski, dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Rotulusy w Archiwum Państwowym przy ulicy Pomorskiej 2 będzie można zobaczyć 19 i 20 czerwca od 12 do 16.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy