Słuchowisko z Leśmianem w roli głównej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Fundacja KUNST.CAMERA to grupa młodych ludzi, których łączy zamiłowanie do literatury. Właśnie dlatego postanowili nagrać trzy słuchowiska, w których przedstawią Klechdy polskie Bolesława Leśmiana.

Fundacja KUNST.CAMERA powstała koło 2016 roku, aby połączyć kreatywne osoby, które będą tworzyć fotograficzne wersje książek i podejmować też działania performatywne w obrębie literatury. 

Organizujemy słuchowisko. Już jest właściwie całość nagrana.teraz już właściwie Szymon Orfin z reżyserką Weronika Kuśmider dopieszczają szczegóły i sklejają to w całość. Słuchowisko Klechdy polskie – mówi Katarzyna Pergoł z Fundacji KUNST.CAMERA. 

Pomysł pojawił się w czasie pandemii i połączył ludzi, którzy chcieli w tym czasie zrobić coś, co zwróci uwagę na mało znane utwory Bolesława Leśmiana – jednego z najwybitniejszych artystów międzywojnia. 

Klechdy polskie to jest utwór Bolesława Leśmiana napisany, co ciekawe, w Cannes, kiedy siedział sobie na plaży i wymyślał Klechdy czyli tak naprawdę podania ludowe. Polskie, dlatego że jego wyobraźnia sięgała poza granice Polski – mówi Mikołaj Bańdo, aktor. 

Fundacja zorganizowała casting, na który zgłosiły się osoby, zainteresowane tym literackim przedsięwzięciem.

Po prostu zaiskrzyło między nami, zauważyliśmy, że to są bardzo zdolni ludzie, którzy są uzdolnieni muzycznie, teatralnie, również organizacyjnie i literacko. [flash] Postanowiliśmy stworzyć coś razem – mówi Katarzyna Pergoł.  

Tworzenie słuchowiska to wbrew pozorom nie tylko zwykłe odczytanie tekstu, ale kreatywne działanie, które wymaga reżyserii. Wyzwanie jest ogromne, szczególnie, kiedy weźmiemy pod uwagę specyfikę Leśmianowskich tekstów. 

Tutaj Weronika Kuśmider od początku prób aktorskich uczulała nas na to, żeby zagłębiać się we wszystkie logiczne wątki, które posiadają te Leśmianowe konstrukcje, zdania wielokrotnie złożone, które miały po 4, 5 zdań, posiadały czasem dwa wątki, które się przeplatały, a które słuchacz musiał później odebrać – mówi Mikołaj Bańdo.  

Jak podkreśla aktor, praca nad takim projektem, to działanie na wyobraźnię i słuch odbiorcy. Tekst Klechdmusiał być zaadaptowany na potrzeby słuchowiska tak, aby zachęcić odbiorców do nagrania własnego materiału. 

Chcieliśmy stworzyć trzy słuchowiska, które zaciekawia i po prostu nie zanudzą kogoś, kto może pierwszy raz zetknął się z Leśmianem, bo kreatywność tych słuchowisk polega na tym, że ktoś otwiera nasz podręcznik do zrobienia własnego słuchowiska, bierze dyktafon, bierze komputer, nagrywa i czuje się zainspirowany, żeby zrobić coś swojego – dodaje aktor.  

Klechdy polskie kierowane są zarówno do dzieci, jak i dorosłych, mają zachęcać do poznawania Leśmiana, któremu ani w szkole, ani w środowisku kulturalnym nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Słuchowisko Klechdy polskie w odcinkach dostępne będzie na You Tubie, Soundcloud i na stronie Fundacji: www.klechdy.kunstcamera.pl.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy