Służba zdrowia po pandemii na VIII Kongresie Samorządowym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dwa lata pandemii COVID-19 obnażyły słabość polskiej służby zdrowia. Jakie obecnie stoją przed nią wyzwania i zagrożenia? Między innymi o tym rozmawiano podczas VIII Kongresu Samorządowego.

Ze służbą zdrowia to w ogóle jest problem związany z niedoszacowaniem. Na pewno główna dyskusja będzie się odnosiła do skutków pandemii, ale także kwestia przyjmowania uchodźców w naszych placówkach – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

  • Przede wszystkim interesuję mnie to, co po COVID. Czy wyciągnęliśmy dobre wnioski z tego czasu? Czy jesteśmy gotowi na kolejne pandemie, bo eksperci mówią, że one na pewno nadejdą – dodaje Magdalena Piasecka, radna sejmiku województwa dolnośląskiego, Nowa Nadzieja.

Pandemia zatrzymała profilaktykę. Wielu pacjentów będących pod stałą opieką, przestało się badać ze strachu przed zarażeniem. Teraz na nowo trzeba wyrobić dobre nawyki i sprawdzać stan swojego zdrowia. 

W tym roku dokładamy kolejny program profilaktyki w postaci cytobusa, czyli profilaktyka nowotworów szyjki macicy. Trzy nowe projekty profilaktyczne są opracowywane. Czekamy teraz na ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych. Mam nadzieję, że jesienią będziemy je już realizować – dodaje Marcin Krzyżanowski, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Jesteśmy w sytuacji postcovid. Służba zdrowia nie wychodzi z tego wzmocniona, na pewno podzielona. Walka była bardzo nierówna – dodaje Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

  • Pandemia też dużo przyspieszyła. Dodatkowe uprawnienia dla farmaceutów, które też były omawiane przed pandemią, ale dopiero teraz stały się faktem. Pandemia też pokazała, jak ważne są wszystkie usługi związane z elektronicznym funkcjonowaniem służby zdrowia: e-recepta lub e-skierowanie – dodaje Marcin Krzyżanowski, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

  • Problemów jest wiele. Od posiadania artykułów ochrony osobistej, po osoby, które pracują w służbie zdrowia. Z COVID-em najlepiej poradził sobie biały personel i on zasługuje na podziękowania. Pandemia obnażyła słabość systemu, dlatego po raz kolejny trzeba usiąść razem do stołu i rozmawiać. Dług zdrowotny będziemy płacić przez następne lata. Teraz czas na wnioski i stworzenie planu na kolejne lata – podsumowuje Magdalena Piasecka, radna sejmiku województwa dolnośląskiego, Nowa Nadzieja.

Zobacz również

Trwa intensywna kampania przed drugą turą wyborów, która już w niedzielę 21 kwietnia. Kandydaci na prezydenta Wrocławia – czyli urzędujący prezydent Jacek Sutryk oraz posłanka Trzeciej Drogi Izabela Bodnar codziennie spotykają się z mieszkańcami różnych osiedli i organizują konferencje prasowe. W I turze wygrał Jacek Sutryk, który uzyskał 34% poparcie. Niewiele mniej, bo 29% otrzymała Izabela Bodnar.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy