Smart City Forum: jak być inteligentnym miastem?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dynamiczny rozwój społeczny, wzrost populacji i wszechobecne zastosowanie nowoczesnych technologii sprawiają, że miasta coraz mocniej stawiają na inteligentne rozwiązania, które mają integrować zarządzanie, ale przede wszystkim podnosić jakość życia jego mieszkańców. O wyzwaniach i trendach bycia smart city rozmawiano we Wrocławiu podczas specjalnego forum.

Idea smart city opiera się dążeniu do rozwoju różnych obszarów życia, m. in. infrastruktury i wprowadzaniu takich rozwiązań, które podnoszą jakość życia mieszkańców, a także pomagają skoordynować miasto jako żywy organizm. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i innowacji, miasta stają się bardziej otwarte na potrzeby ich użytkowników.

Inteligentne miasto, które też na samym końcu powinno być miastem tańszym, co jest szczególnie ważne w kontekście wszystkich wyzwań, przed którymi dzisiaj stoi nie tylko wrocławski, ale generalnie polski samorząd. To znaczy, że mamy mniej pieniędzy i związku z tym szukamy takich rozwiązań, które będą na końcu optymalne, ale będą także rozwiązaniami tańszymi. My akurat we Wrocławiu w bardzo wielu wymiarach po te rozwiązania inteligentne, po te rozwiązania smart sięgamy – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Rozwiązania smart to na przykład aplikacje pozwalające na zakup biletu w strefie płatnego parkowania. Eksperci podkreślają, że na co dzień wielu z tych nowoczesnych technologii nawet nie widzimy, ale one rzeczywiście ułatwiają nam życie.

– Im bardziej żyje nam się lepiej, ale nie zauważamy, co sprawia, że nam się żyje lepiej, to znaczy, że ta technologia działa tak, jak trzeba. Im bardziej czujemy tę otchłań, schowaną jakąś część, jakieś zagadnienia czy jakieś procesy, które musimy wykonać, to znaczy, że jeszcze ta technologia ma dużo do zrobienia. Tak, bardziej to będzie naturalne, im bardziej płynnie będziemy przechodzić przez różne rzeczy, tym lepiej. I tutaj taki przykład – już właściwie nie czujemy tej siły i tej wartości, jaką nam dają chociażby smartfony, mamy wszystko w jednym miejscu. Tak się do tego przyzwyczailiśmy, że nie doceniamy nawet tego, co mamy w tej chwili – mówi dr hab. Barbara Mróz-Gorgoń, prof. UEW, Katedra Zaawansowanych Badań w Zarządzaniu UE we Wrocławiu.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w procesach zarządzania miastami pozwala zapewnić większe bezpieczeństwo i co ważne… oszczędzić. Samorządy bowiem stoją przed wieloma wyzwaniami, a wśród najważniejszych są kwestie energetyki.

– Szukamy nowych rozwiązań, jak lepiej gospodarować tymi zasobami, bardziej inteligentnie. Drugi szeroki obszar to jest właśnie edukacja na e-usługi. Coraz więcej rzeczy mamy jednak w przestrzeni cyfrowej, a nie wszyscy nasi mieszkańcy, obywatele są do tego przygotowani. Po prostu trzeba im pomóc, żeby mogli dobrze wejść w ten świat cyfrowy i żeby to było bezpieczne dla miast, i dla użytkowników – mówi Maciej Bluj, przewodniczący rady programowej Smart City Forum.

Nowoczesne technologie to dla miast również wiedza o ich mieszkańcach. Przykładowo, dzięki danym pozyskiwanym przez Nextbike – dostarczyciela usługi rowerów miejskich w różnych miastach w Polsce, samorządy mogą lepiej planować i koordynować nie tylko inwestycje, ale także ruch miejski.

– Mając mapy, mając analizę tego, jak się użytkownicy poruszają, którędy, o których porach, możemy bardzo mocno dać miastom dane na temat tego, jak wyglądają etapy podróży z użyciem tego środka transportu. Plus oczywiście mając pierwsze, początkowe i końcowe punkty podróży, możemy również wnioskować, z czym te podróże są łączone. Te rzeczy, o których powiedziałem, powodują, że możemy bardzo gruntownie i bardzo precyzyjnie analizować zachowania użytkowników i dostosowywać, np. lokalizacje stacji, które powinny być zlokalizowane w takich miejscach, żeby były jakoś kompatybilne ze stacjami, przystankami tramwajów, autobusów po to, żeby tworzyć bardziej ekosystem – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes zarządu Nextbike Polska S.A.

Eksperci podkreślają również, że nowoczesnych technologii nie należy się bać.

Zobacz również

We Wrocławiu już po raz czwarty została zorganizowana konferencja Management 360, która jest skierowana do managerów, ale też do wszystkich osób, które są zainteresowane zarządzaniem. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych ponad 20 prelegentów, którzy rozmawiają z uczestnikami między innymi na temat tego, jak współpracować z klientami, jak przeprowadzać trudne rozmowy oraz na temat młodego pokolenia w pracy. Konferencja rozpoczęła się 20 września i potrwa do 22 września.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy