Śmieciowy bałagan na Hubach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Porządek wokół śmietników to bolączka wielu osiedli. Na wrocławskich Hubach rada osiedla postawiła kilka estetycznych, przewiewnych śmietnikowych wiat, które dobrze wyglądają. Same wiaty, bez utrzymania porządku przez mieszkańców, to zdecydowanie za mało.

Przewodniczący Zarządu Osiedla Marcin Borowski, problem śmieci wielogabarytowych pojawia się tutaj bardzo często. 

Problem, który leży raczej po stronie mieszkańców. Wynika z tego, że wyrzucają śmieci wtedy, kiedy chcą, a nie wtedy, kiedy są wywózki – mówi Marcin Borowski, Przewodniczący Zarządu Osiedla Huby.

Ten problem leży tam, gdzie nie ma dobrej współpracy miedzy mieszkańcami, zarządcą a nami. Zarządca musi najpierw nam zgłosić dodatkowe potrzeby. Wtedy możemy zareagować – dodaje Dorota Witkowska z wrocławskiego Ekosystemu. 

Harmonogram wywożenia śmieci wielogabarytowych jest ustalany na początku roku. Aby uniknąć bałaganu mieszkańcy powinni wyrzucać je dokładnie wtedy, kiedy będą odbierane. Oprócz tego mogą zgłosić potrzebę podstawienia dodatkowego kontenera w innym terminie, spoza harmonogramu. 

Prośba do mieszkańców, żeby od razu zgłaszali takie sprawy do zarządcy, oni zazwyczaj tylko na to czekają – przyznaje rzeczniczka.

Staramy się na bieżąco rozpatrywać – odpowiada zarządca. 

Zarząd Osiedla Huby postawili 10 takich osłon śmietnikowych, o wartości 200 tysięcy złotych.

Chcieliśmy pokazać mieszkańcom, że o nich pamiętamy, to dobry początek– dodaje zarządca.

Jak przyznaje przewodniczący, mieszkańcy chcieliby coraz więcej takich wiat. To jednak za mało. Lokatorzy muszą sami dbać o porządek wokół własnych osiedli.

Zanim zaczniemy wymagać, stwórzmy dobre warunki do funkcjonowania. Edukacja, informacja, system logistyczny od tego trzeba zacząć – kończy zarządca.

 – Cały czas prowadzimy edukacje. Spoty radiowe, a ponadto nasza strona. Nie ma istotnych informacji o segregacji i odpadach, której tam brakuje – podsumowuje rzeczniczka.

Wiaty śmietnikowe same w sobie nie sprawią, że problem znikanie. Dużo zależy od dobrej woli mieszkańców. 

 

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy