Przygotowania do Wielkiego Finału w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym już trwają. Na razie dostarczono identyfikatory, a szpital ustala najważniejsze – dyżury lekarzy w kilkunastu klinikach, bo pacjenci będą mogli wybierać wśród specjalistów. I najważniejsze.
– Bez skierowania, bezpłatnie, chcielibyśmy pomóc naszym pacjentom tak bardzo jak możemy, dlatego skróciliśmy maksymalnie ścieżkę i zachęcamy do korzystania – mówi Maciej Kamiński, z-ca dyr. ds. medycznych USK we Wrocławiu.
Klinika neonatologii. Tu trafiają dzieci urodzone ze skrajnie niską masą urodzeniową. Tu znajdują opiekę i najlepszych specjalistów, którzy podczas finału Orkiestry będą udzielać porad innym dzieciom do trzeciego roku życia.
– Głównie tu myślałam o tych najmniejszych, które się urodziły w innych szpitalach, które mają problem z dotarciem do lekarza specjalisty – neonatologa. W naszej poradni nie ma zbyt długich kolejek, bo z tego co się orientowałam rodzice nie czekają dłużej jak dwa tygodnie, a jest to poradnia specjalistyczna. Ale w tym szczególnym okresie również chcemy wziąć udział w ramach Białej Niedzieli z poradami lekarzy neonatologów, specjalistów w naszej poradni neonatologicznej – mówi prof. Barbara Królak – Olejnik, Klinika Neonatologii USK we Wrocławiu.
W całym szpitalu na każdym oddziale używany jest sprzęt kupiony przez WOŚP, w Klinice Neonatologii jest go wyjątkowo dużo.
– Sprzęt monitorujący, czyli kardiomonitory, które stoją i zarówno na oddziale intensywnej terapii, jak również na patologii noworodka. Mamy również aparaty ultrasonograficzne. Trzy takie aparaty, z tego dwa są z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mamy transportowe inkubatory. Aczkolwiek tylko dwa są z Orkiestry Wielkiej Pomocy, natomiast resztę mamy z innych programów, w ramach których to nabyliśmy. Mamy fotele do kangurowania i to są fotele, na których zarówno mamy kangurują swoje maluchy na oddziale intensywnej terapii, jak również ojcowie po cięciu cesarskim mogą kangurować zdrowe dzieci, które urodziły się cięciem cesarskim – mówi prof. Barbara Królak – Olejnik, Klinika Neonatologii USK we Wrocławiu.
– Myślę, że nie ma szpitala w Polsce, w którym nie ma jakiegoś sprzętu z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Włączając w to oczywiście nasz szpital kliniczny. Tak że gorąco, jak co roku, zachęcam do wspierania tej akcji – mówi Maciej Kamiński, z-ca dyr. ds. medycznych USK we Wrocławiu.
W sumie rodzice będą mogli skorzystać z porad w 15 gabinetach specjalistycznych, m.in. w klinice otolaryngologii, transplantacji szpiku, dermatologii czy pediatrii, alergologii i kardiologii. Szczegółowe informacje, telefony i godziny przyjęć małych pacjentów podczas Białej Niedzieli znajdują się na stronie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.