Spis powszechny 2021. Jak się spisać?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Do 30 września wszystkie osoby pełnoletnie, które mieszkają na terenie Rzeczypospolitej, mają obowiązek wypełnienia ankiety tegorocznego spisu. Wśród przykładowych pytań znajdują się te o stan cywilny, poziom wykształcenia, ale także wyznanie religijne lub miejsce zatrudnienia. Jeśli ktoś nie weźmie w nim udziału, grozi mu mandat w wysokości 5 tysięcy złotych.

W spisie chodzi przede wszystkim o to, żeby ustalić faktyczne miejsca zamieszkania. Wiadomo, że dzisiaj różnie bywa z meldunkami. Niekoniecznie mieszkamy tam, gdzie jesteśmy zameldowani, a w spisie chodzi o to, żeby ustalić, gdzie faktycznie nasi obywatele mieszkają. Potem badamy przykładowo dojazd do pracy, do szkoły – mówi Alicja Pietrusiewicz, Główny Urząd Statystyczny we Wrocławiu.

Warto brać udział w tym badaniu, dlatego że na podstawie danych uzyskanych w spisie powszechnym podejmowane są różne decyzje. Planowane są działania w ważnych obszarach życia społecznego – w obszarach rynku pracy, edukacji, ochrony zdrowia… Również w obszarach, które są związane z integracją społeczną, czy ochroną praw różnych grup. Więc ważne jest to, żeby te dane były po prostu kompletne – tłumaczy Kamila Dolińska, socjolog z Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Spis powszechny to nic innego jak badanie publiczne mieszkańców Polski. Jak podkreśla Alicja Pietrusiewicz z wrocławskiego oddziału Głównego Urzędu Statystycznego, dane są odpowiednio zabezpieczone, nie ma więc obawy, że mogą zostać wykradzione.

Mamy naprawdę bardzo dobre systemy zabezpieczające całą aplikację spisową. Oprócz tego, co bardzo istotne – wszystkich pracowników statystyki publicznej, jak również rachmistrzów obowiązuje zachowanie tajemnicy statystycznej – dodaje Alicja Pietrusiewicz, Główny Urząd Statystyczny we Wrocławiu.

Najłatwiej spisać się przez internet, wypełniając ankietę. W tym pomóc mogą najbliżsi. Innym rozwiązaniem jest telefon na infolinię i skorzystanie z pomocy urzędnika, który wytłumaczy jak to zrobić lub zbierze od nas dane. Dane uzupełniane są na 31 marca bieżącego roku.

Zostały przygotowane dla osób, które nie mają dostępu do internetu, komputera, bądź nie radzą sobie z obsługą urządzeń elektronicznych – stanowiska do samo spisu. Znajdziemy je w dowolnym urzędzie gminy, bądź oddziałach urzędu statystycznego. Są tam osoby, które bardzo chętnie przy spisaniu pomogą – wyjaśnia Alicja Pietrusiewicz, Główny Urząd Statystyczny we Wrocławiu.

Musimy pamiętać o tym, że to jest takie badanie, które przeprowadzane jest imiennie. To znaczy, że każda osoba z imienia i nazwiska objęta jest spisem powszechnym. Jest to badanie przeprowadzane cyklicznie w Polsce – co 10 lat. Jest to bardzo ważne, bo dzięki temu możemy rejestrować różne zmiany zachodzące w społeczeństwie polskim – uzupełnia Kamila Dolińska, socjolog z Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Informacje uzyskane w spisie powszechnym pomagają między innymi oszacować, jakie środki potrzebne są na służbę zdrowia lub edukację. Spis jest obowiązkowy również dla cudzoziemców, którzy mieszkają w Polsce, ale także dla Polaków, którzy mieszkają zagranicą, ale nie są wymeldowani. 

Spisać można się na stronie https://spis.gov.pl.

Zobacz również

Trwa intensywna kampania przed drugą turą wyborów, która już w niedzielę 21 kwietnia. Kandydaci na prezydenta Wrocławia – czyli urzędujący prezydent Jacek Sutryk oraz posłanka Trzeciej Drogi Izabela Bodnar codziennie spotykają się z mieszkańcami różnych osiedli i organizują konferencje prasowe. W I turze wygrał Jacek Sutryk, który uzyskał 34% poparcie. Niewiele mniej, bo 29% otrzymała Izabela Bodnar.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy