Spór na Szczepinie o nową inwestycję

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Mieszkańcy wrocławskiego Szczepina czują się zlekceważeni przez Wrocławskie Centrum Treningowe Spartan. Kontrowersje dotyczą nowej inwestycji przy ul. Lubińskiej. Mieszkańcy boją się, że ogólnodostępna przestrzeń kiedyś, teraz stanie się miejscem komercyjnym.

– Młodzież nie ma gdzie chodzić, tu sobie przychodzili, pograli, ale i seniorzy tu aktywnie spędzali czas, więc dlaczego to zrobili? Nikt nas nie pytał, nikt o niczym nie informował. Nie było żadnego referendum, żeby przepytać mieszkańców, czy to zrobić, czy nie. Tak być nie może! – mówi seniorka ze Szczepina, Barbara Miądowicz.

– Tutaj nam się stawia ogromną inwestycję i właściwie jest to robione na zasadzie tajemnicy – podkreśla Anna Kozyra, mieszkanka Szczepina.

Mieszkańcy, jak mówią z dnia na dzień zobaczyli koparki i burzenie boisk, a także ścianki tenisowej. Spartan jednak od wielu lat przygotowywał się do tej inwestycji.

– Faktycznie być może zbyt mało informacji zostało w ostatnim czasie przekazanych, ale już od kilkunastu dni informujemy o tej inwestycji – mówi wiceprezes WCT Spartan, Arkadiusz Sikora.

Obecnie przy ul. Lubińskiej jest wymieniana nawierzchnia betonowych boisk sprzed 50 lat. Zostanie tu wybudowana zadaszona hala pod balonem pneumatycznym, w której będą znajdować się trzy boiska. Spółka szykuje dopiero model korzystania z tego boiska.

– Część usług naszych będzie płatna, natomiast w dużej także mierze te boiska będą również udostępniane w formie bezpłatnej, czy to dla grup zorganizowanych, czy dla mieszkańców, którzy będą chcieli się zmobilizować i do nas z taką propozycją przyjdą – zaznacza wiceprezes WCT Spartan, Arkadiusz Sikora.

Wszystko ma być konsultowane, jednak mieszkańcy Szczepina mają wątpliwości.

– Spółka Spartan jest spółką miejską, dlatego podlega ustawie o gospodarce komunalnej. Drugi punkt tej uchwały mówi, że gospodarka komunalna obejmuje w szczególności zadania o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspakajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych – podkreśla Joanna Klima, Stowarzyszenie Serce Szczepina.

Mieszkańcy wątpią, że nowe zadaszone boisko będzie ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców. Spór także toczy się o ściankę tenisową, która znikła podczas remontu, ale ma zostać przeniesiona w inne miejsce.

– Będzie ona znajdowała się obok kortów tenisowych. Będzie miała 16 metrów długości i 4 wysokości. Będzie również dalej całkowicie nowa i darmowa dla mieszkańców – mówi Maciej Moczko, Wrocławskie Centrum Treningowe Spartan.

Ścianka ma być gotowa przed wakacjami.

– W drugim etapie inwestycji planujemy wyremontować dla mieszkańców plac zabaw, a także bieżnię, która otacza ten teren – dodaje Maciej Moczko, Wrocławskie Centrum Treningowe Spartan.

– Tutaj nie ma ludzi złej woli, którzy chcą uprzykrzyć życie mieszkańcom, lecz chcą sprawić, żeby żyło się lepiej i poprawić ten komfort życia na osiedlu – mówi Czesław Cyrul, Radny Rady Miejskiej Wrocławia.

W ocenie mieszkańców konsultacje społeczne są kluczowe.

– My jako stowarzyszenie oferujemy pomoc w zorganizowaniu takich konsultacji społecznych i czekamy na decyzję Spartana – dodaje Joanna Klima.

– Będziemy rozmawiać, już się komunikowałem z wieloma osobami w tej sprawie. Jesteśmy otwarci – podkreśla Arkadiusz Sikora.

Błędy komunikacyjne i brak dialogu doprowadziły do tego konfliktu. Jedno jest pewne mieszkańcy Szczepina chcą mieć wpływ na to, co się dzieje na terenie osiedla.

Zobacz również

„Wrocław nie jest jeszcze miastem zawiązanymi na kokardkę, ale już udało nam się bardzo dużo zrobić” – mówił Jacek Sutryk podczas swojej wyborczej konwencji. Wyliczał projekty, które zostały zrealizowane w minionej kadencji. Podkreślał także, że dalej chce tworzyć Wrocław blisko jego mieszkańców.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy