Sposoby na kryzys energetyczny

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Trzecia edycja Energy Industry Mixer odbyła się w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To tu spotykają się przedstawiciele branży energetycznej, biznesu i samorządów. To szansa na to, żeby porozmawiać o wyzwaniach stojących przed branżą energetyczną i przyszłości polskiej energetyki.

Inflacja i podwyżki cen energii to wyzwanie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Aby walczyć z kryzysem energetycznym kluczowa jest współpraca rządu z samorządem, a także wsparcie dla przedsiębiorców – mówił na otwarciu wydarzenia Ireneusz Zyska Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, a także Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.


Spotkanie branży energetycznej odbyło się tym roku nie we Wrocławiu, a w Legnicy, gospodarzem została Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. To tu działają firmy między innymi z branży energetycznej i tu narodziło się wiele innowacyjnych pomysłów


– To jest cykl działań. List intencyjny LSSE z Last Energy jeśli chodzi o SMRy. Powołanie do życia klastra technologii kosmicznych, który jest tym miejscem, gdzie ta nowa technologia wchodzi – mówił Przemysław Bożek prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Formuła wydarzenia Energy Industry Mixer jest podwójna. W pierwszej części spotkania odbywają się prelekcje przedstawicieli branży energetycznej i firm oraz instytucji, a druga „spotkania stolikowe” czyli rozmowy 1:1. To szansa na nawiązanie współpracy między samorządowcami i przedsiębiorcami biznesu oraz kuźnia pomysłów.


– Dzięki firmie Viessmann, która buduje u nas największą w Europie fabrykę pomp ciepła pokazujemy, że nadążamy i chcemy wyprzedzać czas przygotowując się do globalnej sytuacji energetycznej– dodaje Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.


Podczas konferencji dużą uwagę poświęcono nowym technologiom i rozwiązaniom przyszłości. Tematami wiodącymi tej edycji były efektywność energetyczna, odzysk materiałów za pomocą technologii skoncentrowanej energii słonecznej, a także produkowania energii z odpadów. Dolny Śląsk, jak mówili specjaliści, jest dobrym miejscem na to, aby rozwijać technologie związane z nowoczesną energetyką i ekologią.


– Widzimy, że branża energetyczna pozwoli na znalezienie włoskich inwestorów w Polsce i liczymy na to, że już niedługo zobaczymy takie nowe inwestycje w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – zaznaczył Fabrizio Bosetti, prezes Bosetti Global Consulting i współorganizator spotkania


Dziś mierzymy się z wyzwaniami związanymi z kryzysem energetycznym wywołanym wojną oraz szantażem energetycznym Rosji, która do tej pory była głównym dostawcą produktów niezbędnych do wytwarzania energii elektrycznej czy cieplnej. Wzrost cen gazu, prądu i ogrzewania dotyka zarówno duże firmy, jak i indywidualnych odbiorców. Przedsiębiorstwa energochłonne dostaną wsparcie rządowe, a na co mogą liczyć indywidualni odbiorcy energii?


-To dodatki do węgla, peletu, drewna paletowego i LNP, a także objęcie już od stycznia stałą taryfą odbiorców indywidualnych do roku 2027 zagwarantowanie stałej taryfy na gaz– podsumowuje Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.


Konferencje takie jak Energy Industry Mixer w Legnicy to szansa na to, aby w gronie specjalistów szukać rozwiązań problemów związanych z dostawą energii jak i jej ceną.

Zobacz również

Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska mieli okazję aby zaprezentować siebie na tegorocznych targach IFA 2024 w Berlinie. Są to największe i najstarsze targi elektroniki użytkowej i sprzętu AGD. Ten wyjazd odbył się w ramach projektu Going Global 4.0, który jest realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy