„Spotkania z niskoemisyjną marką” na PWr: LEM Wrocław

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
"Spotkania z niskoemisyjną marką" to są spotkania, które odbywają się na Politechnice Wrocławskiej z inicjatywy Katedry Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym. Są to spotkania cykliczne. W tym roku w październiku rozpoczęła się już druga edycja tego wydarzenia. Za każdym razem organizatorzy zapraszają do udziału różne marki z branży motoryzacyjnej, które mają okazję, żeby zaprezentować swoje osiągnięcia w zakresie niskoemisyjności. Tym razem w ramach ostatniego grudniowego spotkania, do udziału w spotkaniu zostało zaproszone Koło Naukowe LEM Wrocław.

– Koło Naukowe LEM powstało u nas w Katedrze Inżynierii Pojazdów i dzisiaj będziemy mieli nawet możliwość goszczenia wszystkich trzech opiekunów, począwszy od pierwszego po dzisiejszą panią dr Monikę Magdziak-Tokłowicz, która jest obecnie opiekunem tego koła – mówi dr inż. Wojciech Ambroszko, Katedra Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym PWr.

– Odbędą się trzy wykłady. Co ciekawe, pierwszy wykład będzie prowadził poprzedni opiekun, już nasz emerytowany profesor Sitnik. Poprowadzi wykład trochę bardziej związany z energią. Później nasi studenci zaprezentują to, co wykonują, jakie projektujemy pojazdy. Powiemy trochę o naszych zawodach i o naszym najnowszym motocyklu Tachyonie, z którym byliśmy teraz w Hiszpanii – mówi dr inż. Monika Magdziak-Tokłowicz, Katedra Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym PWr, opiekun LEM Wrocław.

Koło Naukowe LEM Wrocław Motorsport już od 10 lat zajmuje się projektowaniem tylko i wyłącznie pojazdów z napędem elektrycznym. Podczas spotkania, które odbyło się 15 grudnia w Strefie Kultury Studenckiej na Politechnice Wrocławskiej, uczestnicy mieli okazję zapoznać się bliżej z ich działalnością.

Co to za pojazd? Z czego się składa? Dlaczego jest taki wyjątkowy?

– Jest to motocykl typu ścigacz, klasy Moto3, w pełni elektryczny i zbudowany przez nas. Praktycznie większość komponentów jest zaprojektowana i stworzona przez nas lub na nasze zlecenie przez firmę. Możemy zacząć od karbonowej subramy stworzonej przez jednego z członków naszego koła, która była chyba też częścią magisterki. Między innymi też zaprojektowana i spawana przez nas rama, bateria w pełni stworzona przez nas od podstaw, z baterii cylindrycznych – mówi Patryk Witek, LEM Wrocław Motorsport.

– Litowo-jonowa o pojemności 8,6 kWh, która jest obliczona w taki sposób, żeby starczyło nam na cały wyścig na torze Aragon w Hiszpanii. To jest 6 okrążeń po 5 kilometrów każde, czyli około 30 km w pełnym gazie. Tak naprawdę, można powiedzieć w cudzysłowie, żeby po prostu motocykl wytrzymał cały wyścig, żeby przejechał go w pełni możliwości, zjechał do boksu i wjechał nam po prostu do ciężarówki i może się rozładować – mówi Szymon Rdzanek, LEM Wrocław Motorsport.

Taki cykl spotkań jest przede wszystkim skierowany do społeczności akademickiej, ale też do maturzystów szkół średnich, czyli potencjalnych studentów Politechniki Wrocławskiej.

Mam nadzieję, że ta młodzież trafi do nas, dlatego że jeszcze jedna rzecz nam przyświecała, mianowicie w tym roku otworzyliśmy na Wydziale Mechanicznym nowy kierunek kształcenia właśnie niskoemisyjnych pojazdów i napędów spalinowych z tym związanych. To wszystko tworzy pewną całość – mówi dr inż. Wojciech Ambroszko, Katedra Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym PWr.

W tym roku program spotkań został nieco zmodyfikowany i wzbogacony o nowe elementy.

– Rozpoczęliśmy generalnie w tym roku od marki Volvo. W zeszłym miesiącu był polski producent stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W styczniu będzie niesamowity popularny pojazd, mianowicie rower elektryczny. Będzie firma Ecobike u nas gościła. W lutym z kolei zaprosiliśmy firmę Autoliv, która tutaj zawita do nas z gadżetami, związanymi z poduszkami gazowymi. A kolejne trzy miesiące marzec, kwiecień i maj będą poświęcone markom pojazdów – mówi dr inż. Wojciech Ambroszko, Katedra Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym PWr.

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy