Spotkanie opłatkowe w gminie Długołęka. „To nowa tradycja”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Spotkanie opłatkowe z mieszkańcami gminy Długołęka w niedzielę poprzedzająca Wigilię Bożego Narodzenia to tradycja wprowadzona przez wójta Wojciecha Błońskiego. W tym roku podczas wydarzenia zorganizowano także konkurs kulinarny „Smaczna Długołęka”.

Potrawy wigilijne, wspólne śpiewanie kolęd i rozmowy z mieszkańcami – spotkanie opłatkowe w gminie Długołęka upłynęło w świątecznej atmosferze.

– Jest mnóstwo osób, jest piękna i wspaniała atmosfera. A po co? Po to, żebyśmy mogli sobie nawzajem złożyć życzenia, porozmawiać o dniu codziennym i  żeby tą ostatnią niedzielę przed świętami spędzić razem. Bo to jest taki piękny czas, w którym potrzebujemy drugiej osoby – mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.

– Bardzo dobrze. Jest dużo różnych rzeczy dla dzieci, dla dorosłych także. Ciasta są dobre. Próbowaliśmy barszczyk, pierogi – mówi Aneta Klodek, mieszkanka Gminy Długołęka.

A atmosfera?

– Również jest gorąca i wesoła – mówi Aneta Klodek, mieszkanka Gminy Długołęka.

– Bardzo fajnie, przepięknie i pięknie zorganizowane. Bardzo dobra atmosfera, ciepełko, Mikołaj. Tak że jest wyjątkowa atmosfera i wszystko jest przepiękne – mówi Danuta Maliga, przewodnicząca rady seniorów Gminy Długołęka.

Coś się udało spróbować, skosztować?

– Próbowałam i pierożki i u nas w domu się inaczej nazywało, a teraz mówią, że to jest „Psia buda”. Bardzo dobre ciasto. Pierożki z grzybami i z kapustą i grzaniec bezalkoholowy był wyśmienity – mówi Danuta Maliga, przewodnicząca rady seniorów Gminy Długołęka.

– Spotkanie fantastyczne upływa w miłej, ciepłej atmosferze, bo namiot jest podgrzewany. Można skosztować wyrobów Kół Gospodyń Wiejskich, spotkać się z władzami gminy, porozmawiać, pożyczyć wszystkiego dobrego na święta i spotkać sąsiadów. Sąsiedzi uśmiechnięci, zadowoleni, bo mają pełne brzuchy, jedli słodkości, zakupili lokalne wyroby, miody i inne przetwory lokalnych gospodyń – mówi Karolina Lewicka, mieszkanka Gminy Długołęka.

– W zeszłym roku spotkanie odbyło się w Urzędzie Gminy. W tym roku poszliśmy o krok, a nawet dwa dalej, czyli jesteśmy przed urzędem. Jesteśmy w dużym namiocie, który okazuje się być jednak nie taki duży. Przychodzą mieszkańcy na zaproszenie pana wójta, przychodzą mieszkańcy do nas, rozmawiają, dzielimy się opłatkiem, śpiewamy kolędy, jemy, ale przede wszystkim poszukujemy potraw wigilijnych przygotowanych przez nasze Koła Gospodyń Wiejskich – mówi Edyta Ostrowska, kierownik Wydziału Współpracy i Promocji Gminy Długołęka.

Dla kół gospodyń wiejskich zorganizowany został konkurs kulinarny „Smaczna Długołęka”, który polegał na przygotowaniu potrawy i ciasta świątecznego.

– Koło Gospodyń Łozina. Przygotowaną miałyśmy roladę z karkówki z nadzieniem, troszeczkę takim wigilijnym, bo tam jest na cebulkę podsmażona kapusta kiszona, grzybki do tego dodane, doprawione do smaku, oczywiście przyprawami typu majeranek, cząber i karkówka rozcięta, potem nałożone nadzienie, rolowane i do piekarnika. Wierzch jeszcze jest polany miodem, delikatnie do rękawa foliowego i do pieczenia.

– Ciasto jest orzechowe z masą kakaową na biszkopcie. W środku jest taki placek z orzechami z miodem tak że jest i posypany wiórkami kokosowymi.

– Ciasto świąteczne i do tego jeszcze dołożone orzeszki.

– Koło Gospodyń Wiejskich w Kiełczowie przygotowało na konkurs wspaniałą kutię. Zapach świąt z jesiennych i letnich darów orzechów, miodu, pszenicy i suszonych owoców oraz ciasto z ryżem preparowanym Kinder Country, które też z bitą śmietaną – wspaniałości świąteczne.

– Po raz pierwszy w gminie Długołęka został zorganizowany konkurs „Smaczna Długołęka”. Mam nadzieję, że to będzie początek jakiegoś dłuższego projektu. Są nagrody, oczywiście finansowe. Również nie zabraknie nagród, pocieszenia. Koła Gospodyń Wiejskich bardzo licznie odpowiedziały na zaproszenie pana wójta do udziału w tym konkursie, tak że mam nadzieję, że za pół roku będziemy mieli konkurs wielkanocny – mówi Edyta Ostrowska, kierownik Wydziału Współpracy i Promocji Gminy Długołęka.

Pierwsze miejsce w kategorii ciasto zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Długołęka i Dobroszów, a w kategorii danie główne Koło Gospodyń Wiejskich Siedlec i Brzeziołączanki.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy