Spowiedź podczas epidemii

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Święta Wielkanocne to czas w którym wielu katolików chce udać się do spowiedzi. Panująca epidemia sprawia, że musi to przebiegać inaczej niż dotychczas.

W tym roku kolejek do konfesjonałów nie będzie. Nie oznacza to jednak, że księża przestają spowiadać.

Jeżeli ktoś chce indywidualnie się wyspowiadać i taką ma potrzebę, wystarczy umówić się telefonicznie na taką spowiedź, spotkać się z księdzem. Dlatego że księża wiedzą o tym, żeby ta spowiedź odbyła się w pomieszczeniu w którym będzie to bezpieczne. To znaczy, żeby to było w kaplicy, zakrystii lub kancelarii parafialnej, w której będą mogli usiąść na bezpieczną odległość z osobą spowiadającą się i w której nie będzie też tłumów ludzi – informuje ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.

Parafia Świętego Klemensa Dworzaka zaadaptowała jedno z pomieszczeń do roli tymczasowego konfesjonału.

W naszej parafii spowiadamy tylko w jednym konfesjonale, ze względów bezpieczeństwa, i dlatego gdyby był tłum do spowiadania, byłoby trudno  wyspowiadać wszystkich. I dlatego w tej chwili przypominamy zasadę starą bardzo w Kościele, mianowicie coś takiego, co się nazywa żalem doskonałym za grzechy – wyjaśnia ojciec Jan Ożóg, jezuita posługujący w parafii pod wezwaniem Świętego Klemensa Dworzaka. 

W ten właśnie sposób sakrament mogą przyjąć osoby, dla których spowiedź jest niemożliwa

Akt żalu w którym ja z miłości do Boga przepraszam Go za moje grzechy, z tą intencją, że kiedy minie stan zagrożenia przystąpię do tej spowiedzi. I skutki tego żalu doskonałego są dokładnie takie same, jak byśmy przystąpili do spowiedzi świętej – tłumaczy ksiądz Kowalski.

Na czym dokładnie polega akt żalu doskonałego?

To polega na tym, żeby sobie uświadomić, że jesteśmy bardzo kochani przez Boga, że tak naprawdę Bóg umarł z miłości do mnie. I robiąc rachunek sumienia przepraszam Boga za to, że na tą miłość nie zawsze potrafiłem odpowiedzieć, że czasem tej miłości się zapierałem, że czasem tę miłość zdradzałem poprzez różne swoje grzechy i odejścia od Boga. Jeżeli sobie człowiek uświadomi, że jest przez kogoś bardzo mocno kochany, a czasem do tego kogoś odwracał się plecami, to siłą rzeczy czujemy się źle. To siłą rzeczy wtedy uświadamiamy sobie, że tak nie powinniśmy postępować. I to jest właśnie to – opowiada ksiądz Kowalski.

Na tym samym polega przyjęcie Komunii Świętej w sposób duchowy.

Podobna sprawa jest z Komunią Świętą duchową, to polega na tym samym. Przytulić się do serca Pana Jezusa i powiedzieć „Panie Jezu, bardzo chcę przyjąć Cię sakramentalnie, ale to niemożliwe. To przyjdź do mnie i zamieszkaj we mnie.” I już – przekonuje ojciec Ożóg.

Do spowiedzi nie trzeba przystępować też koniecznie przed Świętami. Okres Wielkanocny trwa bowiem dłużej.

Czas wielkanocny, w którym mamy przystąpić do spowiedzi nie kończy się w poniedziałek. To jest czas, który tak naprawdę trwa aż do czerwca. I w każdym dniu tego czasu, możemy przystąpić do spowiedzi świętej wielkanocnej. To znaczy wypełnić to przykazanie, które nam każe raz w roku wyspowiadać się i przyjąć Komunię Świętą w tym okresie – mówi rzecznik wrocławskiej archidiecezji.

Mimo trudności korzystanie z sakramentów będzie zatem możliwe.

Zobacz również

We Wrocławiu już po raz czwarty została zorganizowana konferencja Management 360, która jest skierowana do managerów, ale też do wszystkich osób, które są zainteresowane zarządzaniem. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych ponad 20 prelegentów, którzy rozmawiają z uczestnikami między innymi na temat tego, jak współpracować z klientami, jak przeprowadzać trudne rozmowy oraz na temat młodego pokolenia w pracy. Konferencja rozpoczęła się 20 września i potrwa do 22 września.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy