Sprzątanie wałów nad Odrą z Hydropolis

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szklane i plastikowe butelki, konserwa i oczywiście jednorazowa maseczka - wszystko to znaleźliśmy na przestrzeni zaledwie 50 metrów. Wszystko to powinno być w koszu, a nie nad brzegiem Odry.

W 40 minut znaleźliśmy rzeczy, które powinny być zdecydowanie gdzie indziej. Zaśmiecone plaże i tereny zielone to wciąż spory problem. Żeby to zmienić, trzeba cały czas uświadamiać mieszkańców. Edukacja jest jednym z celów MPWiK Wrocław, które za pomocą takich akcji sprzątania, chce zwrócić uwagę wrocławian, na to, jak ogromna jest skala tego zjawiska.

Wiele odpadów trafia do mórz i oceanów, od 3 do nawet 15 milionów ton rocznie, więc to jest ogromna ilość, i to wpływa bezpośrednio na nas. Plastik w oceanach pod wpływem różnych czynników rozpada się na mniejsze kawałki, następnie zjadają to ryby. My spożywając ryby, ten plastik przyjmujemy do siebie, więc jest to również zagrożenie dla nas. Plastik nie jest tylko problemem tego, że mamy zaśmiecone plaże, że odpady dryfują i zabijają miliony zwierząt, tylko trzeba sobie zdać sprawę, że on do nas wraca i na to chcemy zwrócić uwagę – mówi Julia Kusch, Hydropolis Wrocław.

Mieszkańcy, którzy spacerowali po wałach w okolicach Jazu Bartoszowickiego, mówią wprost, że takie akcje są potrzebne, bo śmieci wciąż jest za dużo.

Jest lepiej, niż było w przeszłości, są kosze na śmieci, ludzie wyrzucają śmieci do kubłów. W dalszym ciągu jest jednak dużo osób, które nie wyrzucają śmieci do kosza. Zależy, kto biesiadował, albo jest kultura, albo nie ma, po mnie nie zostaje nic, wszystkie śmieci wyrzucam do kubła.

Dużo śmieci, przeważnie znajdują się one na drodze.

Najwięcej jest plastikowych odpadów, puszek po piwie – mówią wrocławianie.

Przychodzimy, dostajemy worki, rękawiczki jednorazowe i poruszamy się najbardziej uczęszczaną trasą, przy rzece. Jak znajdujemy odpady, to zbieramy je do worka, przynosimy je do nas i wrzucamy do kontenera – dodaje Julia Kusch, Hydropolis Wrocław.

Jeśli każdy, kto odpoczywa na świeżym powietrzu, będzie pamiętać o tym, żeby zabrać swoje śmieci ze sobą, środowisko tylko na tym skorzysta. Na razie takie akcje wciąż są potrzebne. Kolejne sprzątanie organizowane przez Hydropolis zaplanowano na niedzielę 29 sierpnia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy