Stan powietrza w Siechnicach. Nowe inwestycje

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ekologiczna edukacja, sadzenie drzew czy dofinansowania wymiany starych pieców to najważniejsze kroki, jakie podejmuje gmina Siechnice, w walce o czyste powietrze. Kto i jak może skorzystać na specjalnych programach finansowych i doradczych?

Stan powietrza mierzony w nowych stacjach w Siechnicach

Uruchamiany program instalacji 16 stacji telemetrycznych, które będą monitorowały stan powietrza atmosferycznego. Te stacje będą mierzyły podstawowe parametry zapylenia – mówi Jacek Gierczak, kierownik wydziału środowiska Urzędu Miejskiego w Siechnicach.

Problem smogu, nie tylko na terenie Siechnic, w dużej mierze wiąże się z emisją pochodzącą ze starych pieców, tzw. kopciuchów. Coraz więcej miast pomaga mieszkańcom zamienić stare piece na nowe – ekologiczne. 

Mieszkańcy gminy – właściciele prywatnych budynków jednorodzinnych będą mogli pozyskać dofinansowanie do 85 procent, czyli 35 tysięcy złotych. Dofinansowania dotyczy takich inwestycji jak pompy ciepła, instalacje gazowe czy wymiany strych pieców tzn. Kopciuchów – dodaje Grzegorz Salwa, kierownik biura funduszy zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Siechnicach.

Burmistrz Siechnic zaprasza na konsultacje ws. stanu powietrza

Trzy tygodnie temu Milan Usak – burmistrz gminy Siechnice wystąpił z pismem do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka z inicjatywą wspólnej organizacji przez 15 gmin systemu wsparcia doradczego dla mieszkańców. 

W ramach tego wsparcia chcemy zaoferować możliwości konsultacji ze specjalistami, którzy pomogliby wypełnić wnioski o dofinansowanie. Takie wnioski byłby gotowe do aplikacji – dodaje Salwa.

Edukacja proekologiczna w siechnickich szkołach

Ważnym filarem walki o czyste powietrze jest także edukacja, która przygotuje młode pokolenia do odpowiedniego funkcjonowania w zgodzie z naturą. W tym aspekcie mają pomóc wspomniane stacje telemetryczne. 

One będą współpracować z programem edukacji dla młodzieży szkolnej. Większość z nich będzie na terenie placówek oświatowych. Pomoże to w edukacji proekologicznej – tłumacz Gierczak.

Aspekt, który z pewnością w przyszłości przyczyni się do czystszego powietrza, to proces sadzenia drzewa.

 – Na terenie samej gminy w ubiegłym roku posadziliśmy pół tysiąca drzew, a także las miejski, w których znalazło się pewnie kilka tysięcy drzew – kończy Gierczak.

Poprawa jakości powietrza to długotrwały proces, ale niezbędny w polityce każdej rozwijającej się miejscowości.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy