Startuje WBO 2023. 31 milionów złotych na projekty

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocławski Budżet Obywatelski już od 11 lat zmienia Wrocław. Co najistotniejsze, zmienia go tak, jak chcą tego mieszkańcy, bo to oni decydują, jakie projekty tworzą. Na ten cel w tym roku miasto przeznaczy 31 milionów złotych. Projekty można zgłaszać od 16 stycznia do 13 lutego.

Formularze są stosunkowo proste. Bardzo o to zadbaliśmy. Natomiast potem może się zdarzyć, że projekt został złożony w tak ogólny sposób, że będziemy prosili o jego doprecyzowanie. Ale tutaj proszę się nie martwić. Mamy dwa etapy oceny, potem jeszcze odwołanie, że każdy lider ma szansę na spotkanie z nami i rozmowę, takie ułożenie projektu, żeby z jednej strony odpowiadał jego potrzebom, a drugie strony był wykonalny -mówi Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji UM Wrocławia.

Pan Paweł jest przewodniczącym zarządu osiedla Ołbin, od kilku lat tworzy projekty w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i podkreśla, że to jeden z lepszych sposobów poprawy infrastruktury na osiedlach.

Mamy czym się pochwalić, bo to wystarczy się przejść trochę po osiedlu i zobaczyć, że na przykład mamy fantastyczne boisko przy Szkole Podstawowej nr 1. Od rana do wieczora jest pełno dzieciaków, młodzieży, osób dorosłych. Kawałek dalej mamy siłownię na świeżym powietrzu, z której bardzo chętnie seniorzy korzystają. I dalej, jeśli pójdziemy w kierunku Odry, mamy świeżo wyremontowaną trasę spacerową, także dla rowerzystów, dla pieszych, dla biegaczy i to nawet w godzinach wieczornych, bo od zeszłego tygodnia w końcu działa tam oświetlenie – mówi Paweł Wikliński, przewodniczący zarządu osiedla Ołbin.

Liderem projektu może być każdy mieszkaniec Wrocławia.

Bardzo ważne jest to, że to daje szansę mieszkańcom na taką zmianę, jaką sobie bezpośrednio życzą. Jeżeli lider ma pomysł na zmianę najbliższej okolicy, bądź też dalszej, bo są projekty ponadosiedlowe, przekona do tego innych mieszkańców, żeby zagłosowali, to miasto ma obowiązek i chęć zrobić to tak, jak sobie mieszkańcy życzą. Nie trzeba mieć zameldowania, nie trzeba mieć obywatelstwa polskiego. Każdy, komu zależy na tym, żeby Wrocław się zmieniał, żeby piękniał, może zgłosić projekt – mówi Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji UM Wrocławia.

Głosowanie potrwa od 22 września do 9 października.

Głosować może tylko mieszkaniec Wrocławia, a mieszkańcem jest ten, kto mieszka we Wrocławiu z zamiarem stałego pobytu, więc nie ma żadnych ograniczeń związanych z obywatelstwem, ze znajomością języka polskiego lub zameldowania. Zarówno formularz głosowania, jaki formularz składania projektu mają swoją ukraińską fizyczną wersję – mówi Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji UM Wrocławia.

Jest to szansa na to, aby oddolnie zadecydować o tym, co ma powstać w naszym otoczeniu, czego byśmy sobie życzyli. To nie jest decyzja jakiegoś urzędnika na wysokim szczeblu, tylko to my jako mieszkańcy możemy zdecydować, że na przykład potrzebujemy placu zabaw, boiska lub terenów rekreacyjnych. Zebrać się w grupę i zagłosować – mówi Paweł Wikliński, przewodniczący zarządu osiedla Ołbin.

Przez te 10 lat powstały setki projektów, ale są takie, które zapadły w pamięć.

Myślę, że takim będzie Park Mamuta i to z kilku powodów. Po pierwsze jest to monstrualnie wielka zabawka, chyba największa w mieście. Po drugie, na tym projekcie my urzędnicy wiele się nauczyliśmy, bo okazało się, że był problem z przesunięciem linii wysokiego napięcia i to spowodowało pewne opóźnienie. A po drugie Mamut naprawdę zmienił Park Oporowski – mówi Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji UM Wrocławia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy