- Są dwa powody, dla których warto je zobaczyć. Pierwszy z nich to sama budowla, mierząca 168 metrów. Do tego kolekcja filmowa. Dlaczego to takie ważne? Mówimy Narodowe Muzeum Kina, to bardzo ważne, bo Turyn był pierwszym włoskim Hollywood. Pierwsze nieme filmy, pierwsze studia filmowe we Włoszech powstawały tutaj. Aż do 1929 roku, kiedy Mussolini przeniósł studia z Turynu do Rzymu – mówi Emanuela Moroni, przewodniczka po Turynie.
To jednak nie wszystko.
– Plac zamkowy i bez żadnych wątpliwości Muzeum Egipskie. Pierwsze po Muzeum w Kairze i najstarsze na świecie – dodaje Emanuela Moroni, przewodniczka po Turynie.
Niewielu wie, że to pierwsza włoska stolica i jedyne miasto królewskie, w którym panowała dynastia sabaudzka, wywodząca się z Francji.
- To oni przywieźli swoje konstrukcje i wizerunek do miasta, nadając mu francuskiego stylu, który nie sposób przegapić. Turyn nazywamy małym Paryżem. Dynastia miała ogromny wpływ na architekturę, język, kuchnię – wszystko co tworzy Turyn, nawiązywało do rodziny królewskiej – dodaje Emanuela Moroni, przewodniczka po Turynie.
– Znajdujemy się teraz na miejskim bazarze, który także ma długą historię. To największy targ w Europie, który działa codziennie. Powstał nawet nie wiem ile lat temu. Niesie za sobą ciekawą historię. 400 lat temu mieścił się tutaj także depozyt lodu, ponieważ jedzenie musiało być świeże, a temperatury były wysokie. Ściągano lód z pobliskich gór, to on pozwalał utrzymywać świeżość naszych produktów – dodaje Gabriella Aires, prezeska Włoskiej Federacji Stowarzyszeń Biznesu Turystycznego.
Turyści mogą zatracić się w piemonckiej kuchni. Ta potocznie nazywana „slow food” powstała w opozycji do zachodniego fast fooda i charakteryzuje się bogactwem lokalnych produktów.
– Turyn jest znany z czekolady. Czekolada pojawiała się tutaj na początku XVIII wieku. Z tego powodu Turyn jest ważnym producentem czekolady. Turyn jest znany z win, ponieważ jest usytuowany blisko wielu winnic. No i oczywiście mięso, z którego produkowane są nasze przystawki. Mamy świetne hodowle krów – dodaje Gabriella Aires, prezeska Włoskiej Federacji Stowarzyszeń Biznesu Turystycznego.
Zabytki i kuchnię wieńczą widoki. Turyn to miasto położone w górach, jedno z najbardziej zielonych miast w tej części Europy.
– Kolejnym powodem, dla którego warto przyjechać do Turynu to natura, która okala miasto. Najdłuższa rzeka we Włoszech, świetne wzgórza z rezydencjami królewskimi. Eksplozja zieleni na każdym kroku, to dobry powodów, by odwiedzić Turyn. Co więcej, godzina drogi i jesteśmy w górach na narty, rowery lub piesze wycieczki – podsumowuje Emanuela Moroni, przewodniczka po Turynie.
Do Turynu można polecieć bezpośrednio z Wrocławia. Loty są dwa razy w tygodniu w poniedziałki i piątki.