Stop Mowie Nienawiści. Reaguj i czyść miasto

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Mowa nienawiści, czyli potocznie hejt - niestety coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego stworzyło projekt Stop Mowie Nienawiści, który ma zwalczać przejawy nienawiści z najbliższego otoczenia.

Został powołany do życia blisko 7 lat temu, ponieważ jesienią 2014 roku po raz pierwszy w szkołach zainicjowaliśmy akcję, która ma przygotowywać młodych wrocławian, a teraz już wszystkich, do tego, żeby reagowali i dostrzegali na wszelkie przejawy mowy nienawiści w przestrzeni publicznej – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Stop Mowie Nienawiści to projekt, który ma zwrócić uwagę na wszelkie treści, które naruszają dobre obyczaje, godność, a także szerzą antysemityzm i ksenofobię.

Jeżeli ktoś z naszych mieszkańców lub osób, które przybywają we Wrocławiu, dostrzeże w swojej okolicy takie przejawy nienawiści, to my serdecznie prosimy o to, żeby zgłaszać takie przypadki. Poprzez zupełnie anonimowego maila – dodaje Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Maile należy wysyłać na adres smn@wcrs.wroclaw.pl. Do wiadomości można załączyć zdjęcie, które udokumentuje mowę nienawiści. Wtedy rozpoczyna się cały proces jej usuwania. Takie przypadki można też zgłosić do Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej. Na początku 2020 roku usunięto 1000 takich znaków.

Zgłoszeń jest sporo, reakcji także. Najskuteczniej działa to wówczas, gdy państwo sami do nas wysyłacie takie przypadki. My oczywiście tutaj współpracujemy z zarządcami nieruchomości, społecznościami lokalnymi, radami osiedli, spółdzielniami. W danym momencie uruchamiamy wszystkich sprzymierzeńców. Wspólnymi działaniami doprowadzamy do usunięcia takich napisów – tłumaczy Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Wrocławskie Centrum Integracji realizuje prace społeczne osób skazanych. 

Jednym z elementów, jakie osoby skazane wykonują, to jest właśnie usuwanie mowy nienawiści z przestrzeni publicznej. Elementy usuwamy codziennie, ponieważ codziennie do nas trafiają. Od początku roku usunęliśmy ponad 200 elementów mowy nienawiści, w zeszłym roku ponad 1100. Z roku na rok jest tego więcej – wyjaśnia Ewa Żmuda, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji. 

Jak otrzymujemy zgłoszenie, zazwyczaj jest to zdjęcie opatrzone lokalizacją, rozpatrujemy wniosek i zaczynamy całą procedurę. Kontaktujemy się z zarządcą, rozpoznajemy sprawę, zawieramy porozumienie i malujemy element na najbardziej zbliżony kolor do oryginału – podsumowuje Paulina Marszczewska-Zbieg, z Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy