Strażacy pokonali żywioł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dzięki skutecznej akcji strażaków w Gminie Czernica udało się zapobiec podtopieniom. Zaangażowanie jednostek uratowało domy i posesje wielu mieszkańców przed zalaniem.

W wyniku kilkudniowych opadów deszczu na terenie gminy Czernica, doszło do spiętrzenia wody w rowach. W związku z tym, że niektóre przepusty stały się niewydolne lub niedrożne doszło do podlewania posesji, w tym również niektórych domów mieszkańców, którzy mają niżej usadowione budynki.

Takie główne podtopienia mieliśmy w Dobrzykowicach przy ulicy Wrocławskiej, w Krzykowie i Nadolicach — opowiada Jacek Pawlus, Komendant Jednostek Gminnych OSP w Czernicy.

Napływ wody był tak duży, że groził zamknięciem drogi wojewódzkiej, która przebiega przez Kamieniec Wrocławski. Woda stwarzała zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i ruchu samochodowego. Jednostkom straży udało się jednak odpompować wodę. Akcja trwała kilka godzin.

Sama akcja przy drodze wojewódzkiej to nie było tylko udrożnienie drogi, ale też zabezpieczenie domów przy niej. Ciek wodny przy ulicy Polnej został przez nas oczyszczony, udrożniony, a domostwa – ocalone przed zalaniem — tłumaczy Artur Dalecki, Prezes OSP w Kamieńcu Wrocławskim.

Mieszkańcy, których posesje znajdowały się na terenach podtopionych są wdzięczni strażakom za skuteczną akcję.

Brakowało 2-3 cm aby woda weszła do domu. Tak się na szczęście nie stało. To dzięki gminie i strażakom, którzy spisali się na medal — mówi Jacek Komornicki, mieszkaniec Dobrzykowic.

Jak obecnie wyglada sytuacja i jaki jest poziom wody na terenie Gminy Czernica?

Widać, że woda opada, ale musimy uważać, bo teren jest dosyć płaski i spływ nie jest tak gwałtowny — dodaje Adam Jaskuła, Przewodniczący Komisji Zagospodarowania Przestrzennego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Gminie Czernica.

Gmina Czernica zapewnia, że cały czas będzie monitorowała poziom wody, aby móc zapobiegać ewentualnym podtopieniom.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy