Strefa Czystego Powietrza we Wrocławiu. Trwa II etap konsultacji społecznych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Trwają rozmowy i konsultacje społeczne w zakresie wprowadzenia Strefy Czystego Transportu we Wrocławiu. Konsultacje społeczne rozpoczęły się w marcu bieżącego roku. Aktualnie trwa już II etap tych rozmów. Przypomnijmy, że wprowadzenie Strefy Czystego Transportu w naszym mieście wynika między innymi z zapisów wojewódzkiego Programu Ochrony Powietrza.

O Strefie Czystego Transportu rozmawiamy na podstawie Ustawy o elektromobilności, która nakazuje gminie wypracowanie tego, jak ta strefa ma wyglądać, właśnie w formule konsultacji z mieszkańcami. To jest po pierwsze. Po drugie, mamy uchwałę Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, która nakazuje miastom, takim jak Wrocław, wprowadzenie tej strefy u siebie – mówi Bartłomiej Świerczewski,  dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Propozycja miasta jest taka, aby taka strefa obejmowała 6% obszaru Wrocławia. Dotyczy to ścisłego centrum oraz części obszaru Śródmieścia, tam gdzie zachowała się tradycyjna, przedwojenna zabudowa kwartałami kamienic. Natomiast, jeśli chodzi o kryteria wjazdu do takiej strefy, dotyczyłyby one pojazdów starszych niż 25 lat w odniesieniu do pojazdów benzynowych lub z napędem LPG oraz starszych niż 20 lat w odniesieniu do pojazdów z napędem wysokoprężnym, czyli z popularnymi dieslami – mówi Tomasz Stefanicki, Biuro Zrównoważonej Mobilności, Urząd Miejski Wrocławia.

Podstawą do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu we Wrocławiu jest ograniczenie negatywnego oddziaływania emisji transportu na zdrowie ludzi i środowisko, co jest zgodne z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Jest to jedno z narzędzi ochrony zdrowia osób mieszkających w mieście. 

Moglibyśmy te konsultacje w ciągu 21 dni przeprowadzić, zamknąć, przygotować projekt uchwały i koniec, ale my tak nie robimy. Dyskusję zaczęliśmy w marcu tego roku. Przyprowadziliśmy I etap konsultacji. Ponad 400 osób wzięło w nich udział. Mamy zgłoszonych przez kolejnych 1400 osób uwagi. Te uwagi są opublikowane, z raportem można zapoznać się na stronie www.wroclaw/rozmawia.pl – mówi Bartłomiej Świerczewski.

W ramach II etapu konsultacji społecznych dotyczących wprowadzenia Strefy Czystego Transportu we Wrocławiu została zorganizowana narada obywatelska, do której – tak jak to było w przypadku I etapu konsultacji – mógł zgłosić się każdy. 

To jest takie narzędzie prowadzenia konsultacji, rozmowy z mieszkańcami polegające na tym, że dobiera się w sposób losowy mieszkańców, którzy reprezentują mieszkańców miasta – w tym konkretnym wypadku tej strefy, którą my planujemy, proponujemy, żeby we Wrocławiu wyznaczyć – i wspólnie z różnymi organizacjami pozarządowymi, wspólnie z obserwatorami zewnętrznymi, w tym ekspertami np. Uniwersytetu Wrocławskiego czy Politechniki Wrocławskiej, prowadzimy z nimi taki cykl trzech spotkań, trzech rozmów – mówi Bartłomiej Świerczewski,  dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Pierwszy dzień narady odbył się w ubiegłą sobotę, w przyszłą sobotę jest kolejne spotkanie. Uczestnicy mogą decydować, jakich ekspertów chcą zaprosić. To od nich zależy, jaki ekspert przyjdzie, czy naukowiec, czy prawnik i się wypowie. No i na bliższą sobotę te osoby zostały zaproszone i będzie długi dzień na różne dyskusje, na prezentacje i na kolejnym spotkaniu, być może, będzie już głosowanie na taką finalną rekomendacją – mówi Tadeusz Mincer, Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich.

Efektem narady obywatelskiej będą wypracowane rekomendacje przez uczestników tej narady, które będą jednym z elementów tego pełnego dużego materiału, wypracowanego w ramach konsultacji. No i wreszcie będzie trzeci etap, to już kiedy powstanie uchwała dotycząca Strefy Czystego Transportu. Uchwała, która – uwaga – nie powstanie do końca obecnej kadencji Rady Miejskiej, a zajmie się nią dopiero nowa kadencja Rady Miejskiej. No i wtedy znowu wrócimy do rozmów, wrócimy do konsultacji już gotowego projektu uchwały i znowu będzie okazja do tego, żeby na temat tej uchwały mogli wypowiedzieć się wszyscy – mówi Bartłomiej Świerczewski.

Wdrażanie strefy powinno nastąpić w 2025 roku. Pewnie nie będzie to początek roku, raczej spodziewałbym się połowy lub drugiej połowy roku. Na pewno już w 2026 roku taka strefa powinna funkcjonować w odniesieniu do użytkowników, czyli mieszkańców miasta oraz osób przyjezdnych – mówi Tomasz Stefanicki.

Wszystkie informacje dotyczące przebiegu konsultacji związanych z wprowadzeniem Strefy Czystego Transportu we Wrocławiu znajdują się między innymi na stronie wroclaw.pl.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy