Studenci Politechniki zbadali, jak zachęcić do jazdy MPK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy studiują danalogię, gdzie na co dzień uczą się analizować dane, tym razem zajęli się badaniem tego, w jaki sposób zachęcić wrocławian do korzystania z komunikacji miejskiej. Postawili przed sobą pytanie co lepiej zadziała: kij czy marchewka?

Niestety wyszło nam, że ani kij ani marchewka nie są wystarczające, żeby zrealizować plan uwzględniony w polityce miejskiej, który zakłada 26% spadek ruchu samochodowego do 2028 roku – mówi Weronika Pawlak, studentka Politechniki Wrocławskiej.

Studenci wzięli pod uwagę dwa scenariusze. Pierwszy to poprawienie jakości komunikacji zbiorowej we Wrocławiu oraz budowanie na przykład ścieżek rowerowych, a drugi to działania miasta, które miałyby zniechęcić mieszkańców do wybierania samochodu. Okazuje się, że jeden ze scenariuszy nie wystarczy, żeby zmienić nawyki transportowe wrocławian. 

Sama taka alternatywa to za mało. Żeby spadła liczba podróży samochodowych zbliżyła się do tych, które zakładają urzędnicy, trzeba też stosować dodatkowe ograniczenia, które też zniechęcą mieszkańców do podróży samochodem – dodaje Kornel Romański, student Politechniki Wrocławskiej.

W danalogi najważniejszą kwestią są oczywiście dane. Te pochodziły z Kompleksowego Badania Ruchu przeprowadzonego dla Wrocławia w 2018 roku. W swoim projekcie studenci skupili się na ankietach, które wypełnił 1% mieszkańców, a więc około 6 tysięcy osób. 

Po przeanalizowaniu danych, zajęliśmy się modelowaniem tego, w jaki sposób preferencje mieszkańców lub informacje o podróży – którą będą odbywać – czyli jej długość, rodzaj i to dokąd i po co się przemieszczają, wpłyną na rodzaj transportu, który wybiorą – zaznacza Kornel Romański, student Politechniki Wrocławskiej.

W ankietach respondenci odpowiadali na różnego rodzaju pytania. Wypełniali także dzienniczek ruchu, który obejmował zagadnienia takie jak ich przemieszczanie się w ciągu ostatniej doby. Uwzględniał różne cechy podróży, ale też cechy respondenta i informacje o jego gospodarstwie domowym – dodaje Weronika Pawlak, studentka Politechniki Wrocławskiej.

Zespół w składzie Weronika Pawlak, Agata Skibińska, Marcel Cielinski i Kornel Romański przygotowywał projekt przez cały semestr. Teraz będzie go wykorzystywał do napisania pracy magisterskiej.

Na samym początku właśnie spotykaliśmy się również z urzędnikami miejskimi. Oni nam podpowiadali, czym miasto się zajmuje i czego na ten moment nie robią. To jest oczywiście projekt studencki, więc jesteśmy świadomi, że nie jest on idealny i wymaga jeszcze dużo pracy, ale na tym nie poprzestajemy. To baza, która służy nam do pracy nad swoimi pracami magisterskimi – podsumowuje Kornel Romański, student Politechniki Wrocławskiej.

Warto dodać, że studenci przygotowywali wszystko zdalnie, a spotkanie z nami było dla nich okazją do powrotu na teren uczelni po niemalże roku. Oni sami widzieli się po raz trzeci, ale jak widać, to nie przeszkodziło w badaniach. 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy