– Był marzec 2019 roku. Wtedy razem zdecydowałyśmy, że chcemy coś zrobić, żeby się działo. Chciałyśmy stworzyć miejsce spotkań, aby rozmawiać na te tematy. Tak powstał pomysł kolejnych inicjatyw, spotkań i także Tygodnia Równości – mówi Adrianna Jołkiewicz, Koło Naukowe Seksuologii im. Michaliny Wisłockiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Tematyka jest bardzo różnorodna. Będzie wykład między innymi o wspieraniu młodzieży i dzieci trans, ale również o terapii feministycznej. Będziemy też poruszać zagadnienia językowe, jak historia feminatywów lub warsztaty języka inkluzyjnego – dodaje Aleksandra Cichecka, Koło Naukowe Seksuologii im. Michaliny Wisłockiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Osiem webinarów i jeden warsztat, wszystkie transmitowane na profilu facebookowym Uniwersytetu Wrocławskiego. Organizatorki podkreślają, że takie wydarzenia są bardzo ważne w dobie szerzących się fake newsów.
– Panuje bardzo dużo dezinformacji. Jako społeczność uniwersytecka musimy się wspierać, bo to jest miejsce, gdzie możemy się spotkać, porozmawiać w bezpiecznych warunkach i każdy na to po prostu zasługuje – wyjaśnia Adrianna Jołkiewicz Koło Naukowe Seksuologii im. Michaliny Wisłockiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Szerząc rzetelną wiedzę na ten temat, do której ciężko zyskać dostęp – szczególnie w dzisiejszej rzeczywistości. Po internecie krąży dużo clickbaitowych tytułów. Warto tę wiedzę sobie zweryfikować z jakichś dobrych źródeł. Temu ma służyć to wydarzenie – dodaje Aleksandra Cichecka, Koło Naukowe Seksuologii im. Michaliny Wisłockiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Uniwersytet Wrocławski chce być uniwersytetem równym. Chce być uniwersytetem, w którym wszyscy członkowie wspólnoty czują się dobrze. Niezależnie od tego ,skąd pochodzą, jakie mają poglądy, jakiej są płci – tłumaczy Katarzyna Uczkiewicz, rzecznik prasowa Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Czuję się dużo spokojniej, widząc, że takie wydarzenia są wspierane przez uniwersytet – dodaje Kornelia Zienkiewicz, Koło Naukowe Seksuologii im. Michaliny Wisłockiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wśród gości pojawią się między innymi dr hab. Grzegorz Iniewicz z Uniwersytetu Jagielońskiego, dr Łukasz Prus, a także dr Agnieszka Nomejko. W kole działa teraz 50 studentek, spotkania odbywają się online, ale studentki tylko czekają, żeby znów się zobaczyć.
– Należę do Koła, ponieważ bardzo interesują mnie zagadnienia związane z seksuologią. Cieszę się też, że mogę zaangażować się w wydarzenia, które promują rzetelną wiedzę w tym temacie – dodaje Aleksandra Cichecka, Koło Naukowe Seksuologii im. Michaliny Wisłockiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Każdego tygodnia odbywają się co najmniej dwa spotkania. Bardzo aktywnie, także w social mediach, tylko czekamy aż będzie można się spotkać – podsumowuje Adrianna Jołkiewicz, Koło Naukowe Seksuologii im. Michaliny Wisłockiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tydzień Równości na Uniwersytecie Wrocławskim rozpocznie się 24 maja.