Panie Profesorze, niestety sceptyków nie brakuje, również wśród młodych.
— Sceptyków nie brakuje. Z przerażeniem stwierdzam, że nie są to pojedyncze przypadki. Ta ilość osób, która wciąż nie wierzy w koronawirusa wciąż kontestuje konieczność szczepień. Jest to ogromna liczba, sięgająca tysięcy, jeśli nie milionów Polaków. Jako lekarz chcę powiedzieć, że jest to droga donikąd. Jedyną udowodnioną formą walki z pandemią dzisiaj, jest powszechne szczepienie wszystkich mieszkańców tego kraju. Nie tylko Polski, ale świata. Apelujemy do wszystkich, niedawno apelowaliśmy jako rektorzy do wszystkich studentów. Chcemy jak najszybciej rozpocząć ten proces, aby studenci mogli wrócić na normalne zajęcia po wakacjach, już zaszczepieni, z minimalnym ryzykiem zachorowania – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
— Wybierzcie życie, zabezpieczcie się przed bardzo poważnymi powikłaniami. Dla mnie takim najbardziej wstrząsającym momentem było to, gdy wysyłając życzenia na święta, okazało się, że sześć kontaktów w moim telefonie jest nieaktualnych. Ze względu na to, że koledzy, których spotykam na korytarzu w szpitalu odeszli. Zmarli z powodu Covid. Są to konkretne przykłady ludzi takich samych, jak my, którzy powinni żyć i pewnie by żyli, gdyby się zaszczepili na czas. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa rodzin, pacjentów, bliskich i obcych warto się zaszczepić. Powinni zrobić to wszyscy – dodaje prof. Tomasz Zatoński, Centrum Chirurgii Głowy i Szyi UM we Wrocławiu
— My już jesteśmy po szczepieniach. Jako osoby z grupy 0 mogliśmy zaszczepić się już w styczniu. Zachęcam, ponieważ jest to krok ku odpowiedzialności i powrotowi do normalności – mówi Bianka Nowińska, studentka UM we Wrocławiu.
— Mogliśmy wrócić do szpitala. Mogliśmy również wrócić na zajęcia, co jest nam potrzebne, abyśmy mogli dalej się rozwijać w szpitalu, czy na zajęciach klinicznych – mówi Jan Piotrowski, student UM we Wrocławiu.
— Czy jest szansa na to, żeby w październiku studenci wrócili na uczelnie?
— Mam nadzieję, że wrócą. Razem z rektorami wszystkich wrocławskich uczelni rozpoczynamy akcję szczepienia wszystkich studentów. Chcemy to zrobić jak najsprawniej i jak najszybciej. Uniwersytet Medyczny, Uniwersytecki Szpital Kliniczny będą pomagać, będziemy robić wszystko, aby rzesza kilkunastu tysięcy studentów, jak najszybciej została zaszczepiona po wakacjach. Chodzi o to, żeby to zrobić teraz, żeby oni mogli wyjechać na wakacje już po przyjęciu drugiej dawki. Tak, aby wrócili do normalnych zajęć – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Lekarze mówią jedno – nie ma szczepionek lepszych i gorszych. Najlepsza jest ta, która dostępna jest jak najszybciej.