Studenci UWr pomagają uczniom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Uniwersytet Wrocławski wznawia program „Starszy Brat, Starsza Siostra”. W ramach akcji studenci będą pomagać uczniom i wspólnie odrabiać z nimi lekcje.

W obliczu narastającego kryzysu społecznego i natężenia pandemii, Uniwersytet Wrocławski wznawia program „Starszy Brat, Starsza Siostra”, który działał już w poprzednim semestrze, kiedy dzieci rozpoczęły naukę zdalną.

Nam bardzo zależało, żeby trochę rodziców odciążyć, aby dać dzieciakom takie nieformalne i przyjacielskie wsparcie. Teraz mamy pomoc ze strony miasta i konkretne partnerstwo z uniwersytetem, z Departamentem Edukacji, że to będzie zaliczane jako praktyki w szkołach — tłumaczy Kamila Kamińska-Sztark, Pełnomocniczka Rektora ds. odpowiedzialności społecznej.

W ramach programu uczniowie szkół ponownie bezpłatnie będą mogli skorzystać z wiedzy studentów w trakcie odrabiania lekcji. Dzieci, które w poprzednim semestrze korzystały ze wsparcia naukowego starszych braci i sióstr, pozytywnie wspominają taką formę pomocy: 

Jak miałam jakiś problem, to mi wszystko tłumaczyli.

Gadaliśmy najczęściej przez Zoom’a lub Messengera. Pomagali mi najczęściej w polskim i historii. Fajnie się pracowało, tylko internet czasami zamulał.

Nie mogłam czasami zaliczyć kartkówek i musiałam je poprawiać, więc studenci mi czasami pomagali i tłumaczyli materiał opowiadają uczennice szkoły podstawowej.

Jak dodaje Kamila Kamińska-Sztark – studenci, którzy brali udział w akcji, regularnie kontaktowali się ze swoimi podopiecznymi i pomagali im we wszystkich przedmiotach. Od wyjaśniania zagadnień historycznych po pomoc w zadaniach matematycznych. Młodzież obcojęzyczna również nie została pominięta – studenci kierunków filologicznych uczyli również dzieci przedmiotów po rosyjsku, ukraińsku czy angielsku.

To nie jest kwestia odrabiania lekcji za dzieciaki, tylko tego, że jak jest zadanie z polskiego czy historii, to ktoś siada i tłumaczy kontekst, wyjaśnia utwór. Ten projekt to też jest taka namiastka wspólnoty i relacji, których obecnie bardzo potrzebujemy — dodaje Kamila Kamińska-Sztark.

Do tej pory, w ramach projektu „Starszy Brat, Starsza Siostra”, zgłosiło się 12 osób. Wciąż jednak można dołączyć do akcji. Wszyscy ci, którzy bezpłatnie zaoferują swój wolny czas i będą go chcieli przeznaczyć na pomoc uczniom, otrzymają wsparcie pedagogiczne i podstawowe szkolenie.

Zobacz również

We Wrocławiu już po raz czwarty została zorganizowana konferencja Management 360, która jest skierowana do managerów, ale też do wszystkich osób, które są zainteresowane zarządzaniem. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych ponad 20 prelegentów, którzy rozmawiają z uczestnikami między innymi na temat tego, jak współpracować z klientami, jak przeprowadzać trudne rozmowy oraz na temat młodego pokolenia w pracy. Konferencja rozpoczęła się 20 września i potrwa do 22 września.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy