W obliczu narastającego kryzysu społecznego i natężenia pandemii, Uniwersytet Wrocławski wznawia program „Starszy Brat, Starsza Siostra”, który działał już w poprzednim semestrze, kiedy dzieci rozpoczęły naukę zdalną.
— Nam bardzo zależało, żeby trochę rodziców odciążyć, aby dać dzieciakom takie nieformalne i przyjacielskie wsparcie. Teraz mamy pomoc ze strony miasta i konkretne partnerstwo z uniwersytetem, z Departamentem Edukacji, że to będzie zaliczane jako praktyki w szkołach — tłumaczy Kamila Kamińska-Sztark, Pełnomocniczka Rektora ds. odpowiedzialności społecznej.
W ramach programu uczniowie szkół ponownie bezpłatnie będą mogli skorzystać z wiedzy studentów w trakcie odrabiania lekcji. Dzieci, które w poprzednim semestrze korzystały ze wsparcia naukowego starszych braci i sióstr, pozytywnie wspominają taką formę pomocy:
— Jak miałam jakiś problem, to mi wszystko tłumaczyli.
— Gadaliśmy najczęściej przez Zoom’a lub Messengera. Pomagali mi najczęściej w polskim i historii. Fajnie się pracowało, tylko internet czasami zamulał.
— Nie mogłam czasami zaliczyć kartkówek i musiałam je poprawiać, więc studenci mi czasami pomagali i tłumaczyli materiał — opowiadają uczennice szkoły podstawowej.
Jak dodaje Kamila Kamińska-Sztark – studenci, którzy brali udział w akcji, regularnie kontaktowali się ze swoimi podopiecznymi i pomagali im we wszystkich przedmiotach. Od wyjaśniania zagadnień historycznych po pomoc w zadaniach matematycznych. Młodzież obcojęzyczna również nie została pominięta – studenci kierunków filologicznych uczyli również dzieci przedmiotów po rosyjsku, ukraińsku czy angielsku.
— To nie jest kwestia odrabiania lekcji za dzieciaki, tylko tego, że jak jest zadanie z polskiego czy historii, to ktoś siada i tłumaczy kontekst, wyjaśnia utwór. Ten projekt to też jest taka namiastka wspólnoty i relacji, których obecnie bardzo potrzebujemy — dodaje Kamila Kamińska-Sztark.
Do tej pory, w ramach projektu „Starszy Brat, Starsza Siostra”, zgłosiło się 12 osób. Wciąż jednak można dołączyć do akcji. Wszyscy ci, którzy bezpłatnie zaoferują swój wolny czas i będą go chcieli przeznaczyć na pomoc uczniom, otrzymają wsparcie pedagogiczne i podstawowe szkolenie.