Studenci z PWr chcą zbudować pierwszy w Polsce elektryczny pojazd terenowy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Studenci z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej stworzyli lekki terenowy pojazd. Teraz zbierają pieniądze, aby ten pojazd stał się elektryczny. Będzie to pierwszy elektryczny buggy w całej Polsce. Studenci jak mówią, są po prostu pionierami i chcą pokazać, że Polak także potrafi.

– Wszystko, co robimy jest elektryczne, tak naprawdę od 2013 roku robimy już pojazdy elektryczne, głównie dwukołowe. To jest tak naprawdę nasz pierwszy duży projekt, który pokaże, że czterokołowce nie są nam straszne i też osiągniemy coś niesamowitego – mówi Michał Skraburski, prezes koła Pojazdów i Robotów Mobilnych PWr.

Studenci z Politechniki Wrocławskiej chcą rozszerzyć polską elektromobilność i zabłysnąć w motosporcie.

– W 2030 roku cały rajd Dakar będzie w pełni bezemisyjny, co pokazuje nam, że cały świat motorsportu zmierza do pojazdów elektrycznych, więc już teraz możemy stworzyć pojazd terenowy, którego w Polsce jeszcze nie ma, tak aby zapoczątkować tę falę pojazdów elektrycznych sportowych – mówi Kamil Malcherek, koło Pojazdów i Robotów Mobilnych PWr.

– Mamy zamiar uzyskać 110 koni mechanicznych z naszego silnika elektrycznego, dystans około 80 kilometrów z pozyskanej baterii, cała bateria będzie miała około 360V napięcia nominalnego, jest to bardzo dużo. Będzie możliwość przełączenia napędu 4×4 na 2×4 – mówi Wiktoria Polczyńska, liderka projektu LEM SSV.

Lekki pojazd terenowy LEM SSV ma startować w ogólnopolskich rajdach jak ORLEN Super Race, rywalizując z samochodami spalinowymi, a także może być wykorzystywany w innych branżach.

– LEM SSV jest nie tylko propozycją dla sportu w pojazdach SSV, ale również propozycja dla straż granicznych, dla służb medycznych takich jak GOPR, aby każdy ratownik mógł dojechać do poszkodowanego nawet, gdy ten teren jest kamienisty – dodaje Wiktoria Polczyńska, liderka projektu LEM SSV.

Studenci rozpoczęli internetową zbiórkę. W ten sposób chcą pozyskać pierwsze środki na zakup jednostki sterującej i silnika.

– Projekt polega na elektryfikacji gotowej ramy, uzyskanej od firmy Polaris. Zbieramy na baterie, silnik elektryczny z magnesami trwałymi, oraz na jednostkę sterującą VCU. Są to nasze główne wydatki oraz jeszcze na włókno szklane na owiewki – podkreśla Wiktoria Polczyńska, liderka projektu LEM SSV. Od października koło Pojazdów i Robotów Mobilnych PWr zaprasza wszystkich chętnych.

– My chcemy rozwijać studentów, to jest współpraca, ludzie pomagają nam tworzyć niesamowite rzeczy, tworzymy to razem, a sami mogą się dokształcić, więc w październiku zapraszamy na naszego Facebooka, na pewno będzie informacja ,,LEM Wrocław” rekrutujemy i będziemy tworzyli niesamowity projekt – dodaje Michał Skraburski, prezes Koła Pojazdów i Robotów Mobilnych PWr.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy