Studenci z PWr dla białego personelu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na początku pandemii koronawirusa jedna z najważniejszych spraw była dostępność respiratorów. Studenci politechniki wrocławskiej pomyśleli jednak o personelu medycznym, który nadal znajduje się na pierwszej linii frontu. Młodzi naukowcy stworzyli śluzę, która ma chronić biały personel.

Pomysł na zbudowanie śluzy narodził się po rozmowie z płk. dr. n. med. Robertem Włodarskim, anestezjologiem i zastępcą ds. lecznictwa Komendanta 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy – mówi dr inż. Gustaw Sierzputowski z Katedry Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym PWr.

Priorytetem był tani koszt produkcji, który ma nie przekraczać 2 tysięcy złotych i szybkość wykonania, która ma nie zająć dłużej niż trzy godziny. Materiały studentom bezpłatnie udostępniła firma Neosystem. Śluza składa się z dwóch przestrzeni – czystej i brudnej. Po wyjściu z oddziału zakaźnego członek personelu medycznego, trafia do strefy brudnej. Tam zmienia wszelkie środki ochrony osobistej oraz dezynfekuje dłonie. Później dostaje się do strefy czystej, gdzie zmienia fartuch na nowy.

Naszym celem było opracowanie taniej śluzy do szybkiego montażu. Wszystkie te elementy są łatwo dostępne, można je znaleźć praktycznie w każdym sklepie budowlanym – dodaje młody inżynier. 

Po zbudowaniu śluzy, młodzi naukowcy zajęli się badaniem jej skuteczności. Pierwsze testy potwierdzają jej skuteczność aż do 80%. Badania były oparte na analizie składu powietrza.

Moim zadaniem było wykonanie takiego przejścia. Wejścia, zejście do strefy brudnej, póżniej czystej. Na każdym etapie pobierałam próbki powietrza, w celu określenia liczebności tego szczepu – podsumowuje Justyna Molska, doktorantka w Katedrze Inżynierii Pojazdów.

Gdy badania nad śluzą dobiegną końca, prototyp trafi do szpitala w Legnicy, gdzie właśnie tworzy się oddział zakaźny.