Student Uniwersytetu Wrocławskiego dostał Nobla

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Kacper Prokop to student Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, który został wyróżniony studencką Nagrodą Nobla. Po licencjacie z chemii medycznej, postanowił kontynuować studia na tym samym kierunku. Aktualnie pracuje w kilku projektach naukowych, a swoją przyszłość chciałby związać właśnie z uczelnią i karierą naukową.

Na uniwersytecie głównie zajmuję się produkcją i analizą fosforanu lutetu, który domieszkuje jonami neodymu oraz itergu. Ostatnimi czasy robię i badam próbki, gdzie fosforan domieszkuje jednym i drugim jonem – mówi Kacper Prokop, student Uniwersytetu Wrocławskiego.

Czyli innymi słowy na co dzień poszukuje nowych metod otrzymywania tych związków, które mają później zastosowanie na przykład w bioobrazowaniu. Za swoją działalność został nagrodzony studenckim Noblem. Sam przyznaje, że był zaskoczony tą nagrodą.

Czuję się z tym coraz lepiej, na początku byłem bardzo zdziwiony tym, że zostałem nagrodzony, ale teraz zdaję sobie sprawę, że za nic go nie dostałem. Mimo wszystko coś musiałem zrobić, żeby dostać tą nagrodę. Wydaje mi się, że ten studencki Nobel to taka zachęta, by iść do przodu, by robić coraz bardziej zaawansowane rzeczy, by uczyć się więcej, żeby wygrać tego szwedzkiego. Patrzę na swoich rówieśników, którzy kończą teraz studia i zastanawiam się: mam skończyć studia i iść do pracy? Pracować od ósmej do szesnastej i już nic się nie uczyć, nie robić nic w tym świecie nauki? Dla mnie to jest straszna wizja świata, jeśli chodzi o przyszłość, moje życie, także pozostanie na uczelni, dalszy rozwój i zostanie przy nauce, to jest to, przy czym chciałbym zostać jak najdłużej się da. Mam nadzieję, że zostanę na Uniwersytecie Wrocławskim. W przyszłym miesiącu, w lipcu, rusza rekrutacja do szkoły doktorskiej, do której na pewno będę startował i mam nadzieję, że zostanę tutaj na doktoracie – dodaje Kacper Prokop.

Kacper w swojej pracy spędza nad badaniami w laboratorium kilka godzin dziennie, ale też przed komputerem, gdzie analizuje składy poszczególnych związków. Chociaż mogłoby się wydawać, że to monotonna praca, wcale taka nie jest.

Co mi się bardzo podoba w mojej pracy, w tym co robię, to to, że nie mam dwa razy takiego samego dnia w ciągu tygodnia. Praca naukowca to nie tylko laboratorium, ale też wydarzenia takie jak konferencje międzynarodowe, które miałem też okazję organizować, więc samo laboratorium to jedno, a ile w domu przesiedzę przed komputerem lub na takich spotkaniach? Trudno powiedzieć – podkreśla student.

Studencki Nobel przyznawany jest najlepszym studentom w całym kraju. Dla Kacpra Prokopa to duże wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy.