Studentka Politechniki Wrocławskiej zwyciężyła w konkursie w USA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ma 23 lata, jest na pierwszym roku studiów magisterskich, a w architekturze ceni wartości ekologiczne i uważa je za przyszłość tego zawodu. Dominika Bednarek studiuje na Politechnice Wrocławskiej i wygrała amerykański konkurs Architecture At Zero.

Tematem tej edycji było osiedle w Kalifornii przeznaczone dla uboższej części miasta. Połączenie prospołecznej kwestii skierowanej do mieszkańców z wartościami ekologicznymi bardzo mi się spodobało – mówi Dominika Bednarek, zwyciężczyni Architecture At Zero, studentka PWr.

Zadanie było trudne, bo działka projektowa była mała. Połączenie ekologii i funkcjonalności z komfortem przyszłych mieszkańców było sporym wyzwaniem. 

Mój projekt opierał się na podziale terenu na kwartały. Tam ulokowałam mieszkania dla rolników. To, co wyróżniło mój projekt, to te aspekty ekologiczne, które były dość przyszłościowe. Zwróciłam uwagę też na kształtowanie zabudowy w taki sposób, żeby ona integrowała społeczność, która ma swoją przestrzeń do spotkań – dodaje Dominika Bednarek, zwyciężczyni Architecture At Zero, studentka PWr.

Konkurs stworzony przez Stowarzyszenie Architektów Stanu Kalifornia. To największe takie stowarzyszenie. Prace były oceniane pod kątem jakości wprowadzonej myśli ekologicznej oraz jakości architektury pod kątem oszczędności energii, co musiało być wykazane odpowiednimi obliczeniami – dodaje dr Paweł Kirsche, Katedra Architektury Użyteczności Publicznej, PWr.

Kalifornijskie termoemisyjne osiedle było jej pracą dyplomową. Jak sama zdradza, wygrana w konkursie otwiera przed nią wiele drzwi.

– Dla mnie to było duże zaskoczenie i spory szok – oczywiście pozytywny. Otwiera to na pewno dużo bramek na przyszłość. Do następnych konkursów także będę startowała z większym optymizmem – dodaje Dominika Bednarek, zwyciężczyni Architecture At Zero, studentka PWr.

 – To z pewnością dużo wywiadów, ale oczywiście to też spore możliwości. Moi studenci dostali sporo nagród tego typu. Obliczenia do tego projektu wykonał Andrzej Kaczmarek, który dwa lata temu także zwyciężył w tym samym konkursie – dodaje dr Paweł Kirsche, Katedra Architektury Użyteczności Publicznej, PWr.

Myślę, że architektura ekologiczna jest przyszłością. Ona nie może zostać obojętna na te zmiany klimatyczne, z którymi się borykamy. Rozwiązania, które pomogą z tym walczyć, są przyszłością – dodaje Dominika Bednarek, zwyciężczyni Architecture At Zero, studentka PWr.

– Wśród tych stu prac jury nie znalazło innej, która spełniałaby te ekologiczne kryteria. Projekt jest skończony, spełnia te kryteria i przede wszystkim myślenie o tej architekturze ekologicznej –  dodaje dr Paweł Kirsche, Katedra Architektury Użyteczności Publicznej, PWr.

W poprzednim roku laureatem tego konkursu także był student Politechniki Wrocławskiej. Teraz do tego grona dołącza młoda Dominika, która jeszcze nie zdecydowała, jaką gałąź architektury chciałaby rozwijać w przyszłości. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy