Studia czas zacząć: inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na UWr

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Po uroczystej inauguracji środowiskowej, przyszedł czas na poszczególne uczelnie. Uniwersytet Wrocławski zainaugurował rok akademicki 2023/2024. Ponad 8 tysięcy studentów rozpoczęło właśnie swój pierwszy rok studiów, a podczas uroczystości wręczono nagrody i wyróżnienia.

Julka i Amelka razem chodziły do liceum, teraz razem będą studiować prawo.

– Jesteśmy podekscytowane.

– Ja myślę, że najlepiej mieć takie pozytywne podejście, bo wtedy jakoś wszystko prościej, może będzie i te 5 lat nam upłyną miło. Mamy nadzieję, że rozwiniemy jakoś swoją wiedzę, właśnie w kierunku prawa i w ciągu tych pięciu lat ukształtuje się nasze przyszłe życie.

Anna i Marcel poznali się kilka dni przed rozpoczęciem roku akademickiego. Będą studiować bioinżynierię.

– Teraz to obecnie nie czuję stresu. Choć jak myślę o czwartku, w którym mamy zajęcia od 8 do 18, to już się robi lekki stres, a teraz jeszcze jest okej.

Początek października to powrót studentów do Wrocławia. W tym roku akademickim naukę na Uniwersytecie Wrocławskim rozpocznie kilka tysięcy nowych osób.

– Patrzymy na ten rok z optymizmem. Mówi o tym tegoroczna rekrutacja ponad 6000 zrekrutowanych na pierwszy rok na studia pierwszego stopnia. To jest bardzo dobry wynik. Ale patrzymy też z pewnym niepokojem. Jest to związane z dużymi inwestycjami, które uniwersytet prowadzi i które chciałby dokończyć. Chociażby dokończenie remontu i przebudowy Instytutu Historycznego przy ulicy Szewskiej – mówi prof. dr hab. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

W planach jest także inwestycja związana z Biblioteką Uniwersytecką.

– Przede wszystkim jesteśmy świadomi tego, że biblioteki w XXI wieku pełnią już trochę inną funkcję niż pełniły do tej pory. A zatem biblioteka poza zbiorami książek bardzo cennymi, jednymi z najcenniejszych w Europie, będzie pełniła także rolę centrum konferencyjnego. Tam są wspaniałe dwie dedykowane do tego właśnie sale, które będą pełniły tę funkcję, będą dostępne dla naszych wydziałów dziesięciu. Po pierwsze, to obniży koszty organizacji konferencji naukowych, a niektóre z nich są naprawdę na bardzo wysokim światowym poziomie i pozwoli to naprawdę na lepszą promocję badań naukowych prowadzonych w naszej uczelni – mówi prof. dr hab. Artur Błażejewski, prorektor ds. Badań Naukowych UWr.

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego, po raz drugi wręczono specjalną nagrodę Heisiga za wybitne i nowatorskie osiągnięcia naukowe. Nagrodę przyznano profesorowi Cyrylowi Lechosławowi Latosowi-Grażyńskiemu z Uniwersytetu Wrocławskiego w uznaniu za odkrycie odmienności strukturalnej porfiryn, które zaowocowały bogactwem innowacyjnych struktur o szerokim potencjale badawczym i aplikacyjnym. Nagrodę Księżnej Jadwigi Śląskiej przyznano zaś Marianowi Turskiemu.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy